Pivo, vinný střik, slivovice, vlažný čaj, minerálka nebo čistá voda: dilema horkých dnů

V průměru 100 výjezdů za jednu dvanáctihodinovou směnu teď absolvují v celém kraji posádky vozů Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje. Zhusta jde o výjezdy k lidem s nevolnostmi, kolapsy, mátožnými stavy. Člověk nemusí být zrovna těžký kardiak, aby se dostal na pokraj sil.

Nikdy jako teď hraje s naším zdravím hru pitný režim. „Nesmírně důležitá věc„, potvrzuje mluvčí krajské záchranky Petr Olšan.

Jasně, důležité je roztáhnout cévy ranní štamprlkou slivovice a pak se jde dělat seno, ovšem jakmile vyskočí teplota nad třicítku, utíkám domů do stínu, pokračuju večer,“ nastoluje režim třiaosmdesátiletý Alois Prachař, nezmar z Provodova s tím, že ve stínu nemůžou uškodit třeba dvě desetistupňová piva.

Alkohol a horko a lá tropy k sobě moc nejdou, pivo neosvěží, nepomáhá, je hodně močopudné, když tak večer doma na zahradě u bazénu, na ostrém slunci při práci ani náhodou,“ staví se na stranu nealka Petr Olšan.

Hodně se má pít při zvýšené námaze, rozhodně se v dnešních třiatřiceti stupních nedoporučuje sportovat.

Co se nápojů týče, já sázím na čistou vodu třeba se dvěma plátky citronu, vítaná je minerálka, množství nepřehánět. Úplně nejlepší je pak vlažný čaj, může ale nemusí být bylinkový,“ dává Olšan návod, jak vedra překonat bez jakýchkoliv zdravotních rizik potažmo následků.