Švestky neboli trnky. Průběžný stav: střídavě oblačno

Zdevastované stromy plné schnoucího listí a miniaturních scvrklých barvících se plodů. Anebo také parádní porosty plné nalévajících se baculatých zdravě vypadajících švestek ... V tradičně ostře sledované komoditě na Valašsku a na Slovácku je to tak, jako na obloze zkraje prázdnin. Střídavě oblačno.

Teplá zima může za to, že u nás v podhůří Vizovických vrchů to vidím hodně špatně. Stromy jsou teď těžce zasažené puchrovitostí, listy vadnou a podle toho vypadá ovoce, na stromech jsou už teď skcvrklé plody a není už prakticky možné, abychom mohli očekávat dobrou úrodu,“ říká smutně Josef Vítek z Provodova.

Nejde ale naštěstí o jev, který by se dal paušalizovat. „Já to vidím naopak velmi dobře,“ říká Jaroslav Blažek ze Zlína – Kudlova, tedy nějakých osm kilometrů vzdušnou čarou. Pěstitel známý tím, že dává ze švestek před pálenkou coby propagátor zdravého životního stylu přednost výrobě vynikajícícíh povidel, podotýká: „Stromy, zvláště ty starší jsou obsypány a je to pro mne po lońské výborné úrodě velmi příjemné překvapení.

Milan Orálek z valašskomeziříčského Českého svazu ochránců přírody doplňuje svůj pohled. „Není to nic zvláštního, trnky si nikdy nedají říci, úroda je v často velmi blízkých lokalitách naprosto různá. Snažíme se ale předcházet problémům a už máme první výpěstkl ve speciálních školkách, kde šlechtíme odolné druhy rezistentní na výpady šarky i stejně nebezpečné puchrovitosti.

Já osobně nejvíce vítám déšť. To je podle mne spása, spousta trnek už totiž začala padat, úrodu vidím zatím jako průměrnou,“ domnívá se Jiří Novák z druhého konce Zlínského kraje, ze Stupavy.

Anketa

run_function(‚hash‘,’po-modules-survey‘,’23031′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚116‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚23031‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’po-modules-survey‘;‘,’a:0:{}‘); ?>