Do jaké míry za to může léto, do jaké míry trápí v létě obyčejné smrtelníky psychické problémy? A jak třeba horko či alkohol prohlubují procesy, které nás mohou svést až někam na, nebo dokonce za, hranici obecně vnímaného normálního chování?
Zlin.cz se vydal za odborníkem, zkušeným psychiatrem MUDr. Josefem Zvoníčkem působícím v Otrokovicích, Kroměříži, Brumově-Bylnici i Štítné nad Vláří.
Pane doktore, proč se lidé dopouštějí, řekněme, šílených věcí, které je svedou na hranu zákona?
Je to jako ve sportu. Pod tlakem soupeře, situace, času. Vlivy jsou vnější, třeba politické, ekonomické i náboženské, anebo vnitřní. Říkáme tomu přetlak. Osobní nespokojenost, frustrace, závist, zlost, obecně negativní emoce. Pak je potřeba vybití, odreagování. Jde zřejmě o kombinaci obého.
Přibývá lidí s psychickými problémy?
Soudím-li podle počtů v mé ordinaci, určitě ano. Životní podmínky jsou náročnější. Je tu nutnost výběru a volby, riziko chyby a omylu, které mohou ovlivnit život. Primárně jde o strach a úzkost, které dle mých zkušeností stojí na počátku duševního strádání.
Jakou roli hraje vedro?
Je to jeden z vnějších zátěžových faktorů, který může o pověstný vlas převážit misku vah na tu stranu, kdy už jedinec své jednání nezvládne.
Jak důležitá je relaxace? Třeba pohybem?
Domnívám se, že velmi. Kdo se pohybuje, ten žije a nezáleží až tak na intenzitě pohybu. Nemusíme hned podléhat módním vlnám, každý si najde své. Třeba chůzi. Hlavní je nesedět doma a neužírat se negativním viděním světa.
Připadáte si někdy například po náročném pracovním dnu se spoustou sdílených problémů Vašich pacientů „na prášky“ Vy sám?
Nevylučuji, že si to o mně může někdo myslet, ale určitě si tak nepřipadám a nikdy nepřipadal. Myslím, že je důležité se na něco těšit, v mém případě mimo jiné na pravidelný fotbálek s kamarády. Těšení se na cokoliv obecně doporučuji. Vede ke spokojenosti. A kdo je spokojený, třeba s málem, je šťastný.