Laser v kombinaci s flexibilním ureterorenoskopem lékaři používají k drcení kamenů v ledvinách, močovodu a v močovém měchýři. Lze ho ale použít také na operace zúženin močové trubice, močovodu, k řešení nádorů močového měchýře a k odstranění virových bradavic na genitáliích.
„Díky tomuto zařízení můžeme drtit kamínky i v místech, kde to dříve nebylo možné. To znamená kamínky zapadlé v kalíšcích ledvin nebo nad ohnutím v močovodu,“ řekl primář urologie David Ondra a dodal: „Přístroj pracuje rychleji a přesněji. Rozbíjí tvrdé kameny, které předchozími metodami rozdrtit nešly.“
Dříve tak pacient s velkým kamenem močovodu absolvoval endoskopické drcení ultrazvukem, kámen většinou nešel rozdrtit a pacient musel jít na operaci. Problémem bylo také odstranění kamínku, který uvízl v dutém systému ledviny. Předchozí přístroje totiž nebyly ohebné a ke schovanému kamínku nešlo přístroj přiblížit.
„Tehdy se zákrok ukončil zavedením stentu, kamínek jsme drtili i několikrát mimotělním drtičem a úlomky pak odstraňovali endoskopicky při dalších operacích,“ přiblížil dřívější postup primář Ondra.
Nyní lze díky novému přístroji – pokud se kamínek přesune – zavést ohebný endoskopický nástroj (uretrerorenoskop), kamínek najít a pomocí ohebných laserových vláken zaměřit a rozdrtit.