Po kašně a soše Jana Nepomuckého je to třetí z opravovaných kulturních památek od roku 2012. Celkové výdaje na restaurování sochy Panny Marie Immaculaty činí 468 tisíc korun, přičemž 110 tisíc korun obdrží město od Ministerstva kultury a 209 tisíc korun od Zlínského kraje. Restaurátorské práce potrvají do konce října.
Vysoké náklady na restaurátorské práce barokní sochy Panny Marie Immaculaty odpovídají jejímu značnému poškození. Socha byla výrazně napadena biodeposity, na soše je silný nárůst mechu a kámen je za ta léta zčernalý a zvětralý. Největším problémem poškození sochy je však propadlý základ podstavce, který byl narušen kořeny stromů, a pod který už nějaký čas zatékalo. Soše chybí svatozář, která se bude dodělávat. Budou také obnoveny nápisy a detaily v reliéfu.
„Chceme postupnými kroky vrátit lesk historické tváři Horního náměstí. S opravami jsme začali v roce 2012, konkrétně kašnou. Náklady na opravu se tehdy vyšplhaly na 722 tisíc korun. Loni v srpnu jsme za 441 tisíc korun nechali opravit barokní sochou svatého Jana Nepomuckého,“ řekl Petr Kořenek, II. místostarosta města s tím, že dalším krokem obnovy Horního náměstí budou úpravy travnatých ploch a chodníků malého parčíku.
Socha Panny Marie ozdobila Horní náměstí v roce 1770. Autorem nejen této, ale i několika dalších soch a křížů v okolí Vsetína, byl meziříčský sochař Šebestián Hertl, původem z Bavorska. Z jeho dílny vyšla také socha sv. Jana Nepomuckého, datovaná do roku 1776, která nahradila starší a skromnější sochu téhož světce, která byla přenesena do Hovězí. Hertlovy sochy stojí na rozhraní stylů baroka a rokoka.