O anketu k hazardu ve Zlíně moc lidí zájem neprojevilo

ZLÍN - Měsíční anketa, ve které představitelé města Zlína zjišťovali názor lidí na hazard, příliš velký zájem obyvatel nesklidila. Serveru Zlin.cz to uvedl mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Celkem se nakonec sešlo 386 platných anketních formulářů. Pro celkový zákaz hazardu ve Zlíně se vyslovilo 255 hlasujících, současný postup města – tedy silné omezení tohoto druhu podnikání na území města – preferuje 131 občanů Zlína.

Do ankety se mohli lidé zapojit dvěma způsoby: prostřednictvím anketního lístku, který byl součástí červencového Magazínu Zlín, nebo formuláře, který byl umístěn na městském webu. „Zájem o hlasování byl nižší, než jsme před spuštěním ankety předpokládali. Vzhledem k tomu, jak často se o hazardu v posledních měsících mluví, jsme očekávali několik tisíc odpovědí, což by byl opravdu reprezentativní průzkum. Malý zájem o anketu si vysvětlujeme tak, že loterie nejsou pro Zlíňany palčivé téma. Ohlasy jsme nezaznamenali ani před téměř dvěma roky, kdy jsme současnou vyhlášku k hazardu v zastupitelstvu přijímali,“ konstatoval náměstek primátora Ondřej Běták. Potvrdil však, že výsledek ankety bude předán novému vedení radnice.

V posledních letech radnice pořádala prostřednictvím Magazínu Zlín a městského webu dvě podobné ankety. K dalšímu osudu zámku se vyslovilo v roce 2011 téměř 900 lidí, snahu radnice vrátit poštovní služby do centra Zlína podpořilo během loňského šetření téměř 2 500 hlasujících.

Po přijetí novely loterního zákona na konci roku 2011 se Zlín zařadil mezi první města v České republice, která problematiku hazardu na svém území řešila. Zastupitelé přijali v roce 2012 obecně závaznou vyhlášku o zákazu provozování některých druhů loterií a jiných podobných her na území města Zlína. Na jejím základě došlo k zastropování celkového počtu herních provozoven a v první polovině příštího roku začne platit úplný zákaz výherních automatů a dalších zařízení tohoto typu v centru města. V dalších částech Zlína budou zbývající herny fungovat jen na základě výjimek a za splnění přísných podmínek. Například provoz nesmí rušit noční klid a veřejný pořádek, na provozovně nesmějí být umístěny poutače, reklamy, nápisy či žádná světelná upozornění, nepřípustné jsou i informace o jiných herních benefitech, třeba o první hře zdarma a podobně.

„Smyslem nové vyhlášky je omezit a regulovat tento druh podnikání. Přestože plný dopad bude mít až v první polovině příštího roku, už nyní přináší výsledky. V době od jejího přijetí po současnost klesl počet automatů ve Zlíně z původních asi 1 400 na současných necelých 800,“ dodal mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Z hazardu každý rok získává Zlín desítky milionů korun. Loni to bylo 53 milionů korun. Tyto peníze posílá do sportu, kultury a sociální oblasti, používá je i k financování některých investičních akcí, například k opravám chodníků.