Část vstupenek je v prodeji i pro veřejnost. „Hned na začátku, když jsme začali jednat o podpoře projektu ze strany města Zlína, jsme se s panem primátorem dohodli na tom, že první uvedení filmu by nemělo být nikde jinde, než ve Zlíně. A tak se i děje,“ konstatoval režisér filmu Petr Horký. V promítacím sále nebude chybět ani letos pětadevadesátiletý cestovatel a spisovatel Miroslav Zikmund. „Sám jsem v očekávání, co lidé na film řeknou,“ svěřil se Miroslav Zikmund. Na promítání se chystá i zlínský primátor Miroslav Adámek. „Tenhle film je o jednom silném životním příběhu a velkém snu. Pan Zikmund si jeho natočení zasloužil. Jsem moc rád, že se režie ujal Petr Horký, má citlivý přístup a s tímto tématem bohaté osobní zkušenosti. A jsem vděčný, že město Zlín mohlo ke vzniku tohoto filmu přispět. Jeho tvůrcům děkuji,“ vzkázal zlínský primátor.
Volba na Velké kino jako místo předpremiéry nepadla náhodně. Právě tady totiž Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka poprvé uváděli i svoje celovečerní filmy z cest – ať už se jednalo o dva díly z Afriky anebo o film Z Argentiny do Mexika. Díky nadšencům se podařilo vůbec poprvé přepsat kýžené filmy cestovatelů H+Z do rozlišení High definition. Díky tomu se fanoušci cestování mohou těšit na unikátní záběry z vrcholu Cheopsovy pyramidy nebo Kilimandžára, z Kašmíru, Srí lanky nebo od proslulých lovců lebek ve vyčištěné, nově přepsané podobě. „Jsou to úžasné záběry světa, který už nikdy nikdo neuvidí, světa, který není ani na internetu,“ upozornil režisér.
Podkladem pro film Století Miroslava Zikmunda se staly unikátní osobní deníky, které si tento legendární cestovatel psal dennodenně od svých šesti let. Deníky o Miroslavu Zikmundovi prozradí mnohé. „Ale podstatné je, že film není zdaleka jen o cestování. Je to životopisný film, který se věnuje studentským plánům, stejně jako komunistické éře i době zakázanosti až po současnost,“ dodal Petr Horký.
Dva dny po zlínské předpremiéře přijde na řadu pražské kino Lucerna a další den se projekce uskuteční i v dalších kinech po České republice. Společně s filmem vzniká i televizní seriál. Poprvé se s ním diváci budou moci setkat už na podzim.
Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka se řadí mezi neznámější české cestovatele. Během dvou cest, které podnikli ve vozech Tatra v letech 1947 až 1950 a 1959 až 1964, navštívili více než 80 zemí. Jsou autory dvaceti knih, mnoha rozhlasových reportáží, 147 dokumentárních, krátkometrážních či televizních filmů a čtyř celovečerních filmů. Poté, co odsoudili vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968, dostali od tehdejšího režimu zákaz cestování i publikování a nesměli se účastnit veřejného života. V roce 1993 dostali Hanzelka se Zikmundem Cenu Egona Erwina Kische a v roce 1999 jim prezident Václav Havel udělil medaili Za zásluhy.