Květná zahrada bude po náročné rekonstrukci slavnostně otevřena

KROMĚŘÍŽ - Už nadcházející víkend bude návštěvníkům slavnostně zpřístupněna obnovená Květná zahrada v Kroměříži. Server Zlin.cz o tom informovala mluvčí Národního památkového ústavu v Kroměříži Dagmar Šnajdarová.

Díky projektu, financovanému z evropských fondů budou mít návštěvníci zahrady možnost obdivovat Králičí kopec, Ptáčnici, Holandskou a Pomerančovou zahradu, ale také Pstruží rybníky a nový pěstební skleník.

Dokončením obnovy Květné zahrady bude dovršena realizační fáze projektu Národního centra zahradní kultury v Kroměříži, který byl zahájen v roce 2010 a z Integrovaného operačního programu získal celkovou dotaci ve výši téměř 337 milionů korun.

„Otevření Květné zahrady v Kroměříži považuji osobně za jeden z vrcholů letošního roku. Národní centrum zahradní kultury v Kroměříži však otevřením Květné zahrady svou činnost teprve zahajuje – stěžejní úlohu bude mít v budoucnu jeho role metodická, zaměřená na obnovu a péči o historické zahrady a parky, a edukační, věnovaná přípravě odborných pracovníků i práci s veřejností,“ řekla Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.

Květná zahrada patří k nejvýznamnějším zahradním dílům nejen u nás, ale v celosvětovém měřítku, a je v podstatě jedinou svého druhu v Evropě. V roce 1998 byl celý areál Arcibiskupského zámku a zahrad díky své jedinečnosti zapsán na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x