Cvičení bylo tentokrát zaměřeno na využití nových technologií při povodni na řece Vláře.
Zapojili se do něj město Brumov-Bylnice, obce Štítná nad Vláří-Popov, Jestřabí, Rokytnice, Vlachovice, Základní škola Brumov-Bylnice, Hasičských záchranný sbor, Policie ČR, Krajský úřad Zlínského kraje, zdravotnické a sociální zařízení. Stejná akce probíhala zároveň i ve Vizovicích.
Krizový štáb se rozdělil na dvě skupiny – první operovala na valašskokloboucké radnici, druhá na hasičské stanici. Při tréninku se simulovalo sedm situací, které mohou při povodních nastat. Mezi nimi například zaplavení místní části obce Štítná nad Vláří Popova. Úkolem bylo zajistit evakuaci a nouzové ubytování pro 300 osob a uzavřít oblast. Nebo zaplavení silnice mezi Štítnou a Bylnicí. V takovém případě je třeba určit objížďku a uzavřít komunikaci. A co dělat, když záplavy vyřadí z provozu úpravnu vody? Vědět kde a jak co nejrychleji zajistit náhradní nouzové zásobování vodou.
U všech situací se prověřovala součinnost a reakce štábu na krizové situace, způsob informování, ať už elektronicky, telefonem či rozhlasem, prostřednictvím úředních desek a hlavně s využitím síťové aplikace HZS Žurnál.
„Ověřením úspěšně prošel i Informační, vyrozumívací a varovací systém Zlínského kraje, který koordinuje zprávy od všech složek zapojených do cvičení,“ řekla Novotná Kollerová.
Všichni pracovali pod vedením řídící skupiny, kterou tvořili starosta Valašských Klobouk Dalibor Maniš, Štefan Hrtús z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje a Radomír Slovák z pracoviště krizového řízení.
Součástí nácviku bylo i přepojení radnice na náhradní zdroj elektrické energie, test funkčnosti videokonference a výpočetní techniky.
„To, že nácvik řešení mimořádných situací je důležitý a má své opodstatnění, ukázala blesková bouře, která zatopila silnici a sklepy v Poteči i v Kloboukách v pondělí 15. září,“ vyjádřil se starosta Maniš.