S jednačtyřicetiletým mužem se mladá žena rozešla už před nějakou dobou. On ji ale stále miloval a rozhodl se jí to dávat stále najevo. Nevadilo mu ani to, že jsou jeho láskyplné projevy ženě krajně nepříjemné.
„Jeho neopětovaná a nechtěná náklonost v podobě telefonátů a desítek zpráv denně, ale také dárků a jiných pozorností začala být pro ženu neúnosná. Letos v létě byl proto jednačtyřicetiletý muž odsouzen za spáchání trestného činu nebezpečné pronásledování. Soud mu tehdy uložil podmínečný trest,“ uvedl Mergental.
Odsouzený ale jako by neslyšel ani soudce. Druhý den po vynesení rozsudku poslal mladé ženě deset e-mailů, kde jí opět vyznával lásku, plánoval, že za ní přijede a že spolu budou žít. Další dny od něj přicházelo zhruba dvacet podobných e-mailů denně. „Pronásledovaná žena si na svém telefonu zablokovala příjem hovorů a zpráv z jeho telefonního čísla, a tak jí aspoň nepřicházely vlny textových zpráv a v jednom kuse nezvonil telefon,“ podotkl policejní mluvčí.
Odmítaný muž opakovaně přijížděl k domu, kde žena bydlí, a pokoušel se s ní navázat kontakt. Ta se pochopitelně setkání s ním snažila vyhýbat. Muž jí poslal několik poštovních balíčků, na které nepsal ženino pravé jméno, ale příjmení, jakým by se jmenovala, kdyby se s ní oženil. „Žena tyto balíčky samozřejmě nepřebírala. Další den ale našla balíček položený před domem. Jindy zase objevila v poštovní schránce obálku s platební kartou se vzkazem, že bude od svého nápadníka dostávat měsíčně na účet peníze,“ přiblížil Mergental. Platební kartu a balíčky mu žena přeposlala nazpět.
Všechno vyvrcholilo tím, když se jednačtyřicetiletý muž začal točit kolem ženiných dětí. Jejich matka dostala o rodinu strach. Že pronásledování pokračuje i poté, co muž vyfasoval podmínku, oznámila policii.
Uherskobrodští policisté reagovali okamžitě. Stalkera zadrželi a následně eskortovali do policejní cely. Po výsleších a dokazování mu sdělili podezření z trestného činu nebezpečné pronásledování. Před několika dny byl jednačtyřicetiletý muž odsouzen. Zaplatí pokutu a bude se muset přestěhovat do jiného okresu. Po dobu dvou let se navíc na Uherskohradišťsku nesmí vůbec ukázat.
Policisté doporučují pronásledovaným osobám přerušit s pronásledovatelem veškeré kontakty; vyhýbat se setkání třeba i změnou navyklých časů a tras chození do práce; shromažďovat důkazy; informovat své okolí o tom, co se děje; pokud se pronásledovaná osoba cítí jakkoliv akutně ohrožena, je na místě volat na veřejnosti o pomoc a co nejdříve alarmovat policii na tísňové lince 158.