Na programu setkání budou slavnostní bohoslužby, které povede senior východomoravského seniorátu evangelické církve Petr Pivoňka, jinak farář ve Zlíně. Poté bude uvedena nově vydaná kniha Emila Ženatého Novodobá evangelizační práce na Moravském Slovácku. Na závěr si lidé poslechnou koncert všestranného muzikanta Tomáše Najbrta, který zahraje písně renesanční, barokní i zcela současné na kytaru, loutnu a další nástroje.
Ačkoliv mají nekatolické církve na našem území dlouhou tradici, která začíná už církví utrakvistickou a starou Jednotou bratrskou, po bitvě na Bílé Hoře a rekatolizaci území se oblast Moravského Slovácka nepřihlásila k žádné evangelické církvi, a to ani po tolerančním patentu.
„V Uherském Hradišti a okolí začíná soustavnější práce protestantů teprve po první světové válce. Působil zde farář Josef Jadrníček, který byl nejprve farářem v Zádveřicích a do Hradiště jen dojížděl. V roce 1921 přesídlil do Uherského Hradiště a v roce 1924 se zdejší původně filiální sbor Zádveřic mění na samostatný sbor Českobratrské církve evangelické v Uherském Hradišti,“ přiblížil stručně historii Vogl.
V letech 1940 – 1943 působil ve sboru jako vikář Emil Ženatý, který zde napsal práci k farářské zkoušce nazvanou Novodobá evangelizační práce na Moravském Slovácku. „Tato publikace vyjde k příležitosti oslav a bude obsahovat též přepis roku 1924 ze sborové kroniky, který vrcholí zprávou, že sbor získal svou samostatnost,“ řekl Vogl.
Tomáš Najbrt, který bude při oslavách koncertovat, je profesionální hudebník, skladatel i sbormistr. Pracoval také jako evangelický celocírkevní kantor a vyučoval hymnologii. Studoval hru na loutnu a varhany v Polsku a v Německu, ale prošel také jazzovou a rockovou praxí. Deset let hrál v souboru Musica Antiqua Praha. V posledních letech se věnuje ponejvíc historickým a lidovým nástrojům, jako jsou dudy, teorba, barokní kytara, niněra, citera, hackbrett.