K lepší protivododňové ochraně Uherského Brodu by mělo přispět například dovybavení a příprava jednotek dobrovolných hasičů na záchranné práce v případě povodní, zpracování digitálních povodňových plánů a realizace vyrozumívacího informačního systému, příprava protipovodňových opatření na řece Olšavě nebo posouzení vybudování retenčních nádrží na řece Olšavě a Luhačovickém potoce.
V současné době jsou v plném proudu výběrová řízení na zpracovatele digitálních povodňových plánů a na dodavatele vyrozumívacího informačního systému. Celá investiční akce v hodnotě asi 18 milionů korun bude realizována v době od letošního října do března příštího roku.
Město má také v současnosti zpracovanou dokumentaci pro územní rozhodnutí a vydané územní rozhodnutí na realizaci protipovodňových opatření na řece Olšavě. „Konkrétně se jedná o výstavbu protipovodňových prvků, a to ochrannou zídku, zemní hráz a opevnění cesty. Zahájení této stavby se plánuje na první pololetí roku 2017,“ konstatovala Sladká. Akce by měla být financována z dotačního programu Ministerstva zemědělství za spoluúčasti města a předpokládané investiční náklady jsou 66,3 milionu korun.
Krajští zastupitelé zároveň letos v září odsouhlasili aktualizaci studie ochrany před povodněmi na území Zlínského kraje. V ní jsou nově navržena také opatření, která mají významný vliv na povodňovou situaci v Uherském Brodě. Jedná se především o retenční nádrže (poldry) na tocích Olšava, Luhačovský potok a Nivnička. Poldry jsou v současné době významně více preferovány před jinými technickými opatřeními. Retenční nádrže nad Újezdcem by měly pozitivní účinek i pro protipovodňovou ochranu Kunovic. „Nevýhodou tchto opatření je vysoká investiční náročnost, nutné majetkoprávní vypořádaní s vlastníky pozemků a časová náročnost,“ dodala Sladká.