Krajská galerie představí tvorbu architekta Čančíka

ZLÍN - Nový cyklus výstav v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně představí postupně osobnosti zlínské poválečné architektury. Serveru Zlin.cz to řekla mluvčí 14|15 Baťova institutu Michaela Mitáčková.

Významně se do tváře města zapsala generační skupina architektů, kteří absolvovali Umělecko-průmyslovou školu v Praze. V roce 1948 vznikl v Luhačovicích detašovaný ateliér Krajského architektonického ateliéru a v době jeho krátké existence jím prošlo hned devět vrstevníků – Antonín Flašar, Eduard Staša, Miloslav Totušek, Adolf Zikmund, Jiří Čančík, Pavel Liebscher, Vladimír Palla, František Rozhon a Jan Palacký. Významnou měrou se podíleli na výstavbě v celém regionu.

První výstava, zaměřená na architektonickou tvorbu těchto výrazných osobností v období po roce 1948, je věnována dílu architekta Jiřího Čančíka. Představí jeho tvorbu i osobnost prostřednictvím celé řady plánů, fotografií, kreseb, ale také osobní korespondence a studijních prací. Výstava začne vernisáží v úterý 30. září a potrvá do 9. listopadu.

Dílo Jiřího Čančíka zaujímá v rámci poválečné architektury důležitou roli, završenou realizací zlínského krematoria, jedné z nejzdařilejších staveb tohoto typu v Československu.

Ve stejném prostoru, jako se uskuteční výstava Jiřího Čančíka, bude představena i tvorba Michala Buráně. Výstava přiblíží veřejnosti výstavbu smutečních síní, které vznikaly po roce 1970 a byly zdůvodněny ateizací pohřebnictví, nutností nahradit křesťanský obřad. „Přesto jsou normalizační smuteční síně fascinujícím svědectvím své doby. Architekti a výtvarníci se museli vypořádat s komplikovaným zadáním, které se snažilo popírat křesťanskou ikonografii, ale častokrát se nevyhnulo klasickým sakrálním motivům,“ doplnila kurátorka výstavy Ladislava Horňáková.

Vernisáže obou výstav se konají v úterý 30. září v 17 hodin. Výstavy se nacházejí v přízemí budovy 14 továrního areálu. Otevřeny budou denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin.