Zoo Zlín se zapojí do boje proti pytlákům v Nigérii

ZLÍN - Zoo Zlín se rozhodla pomoci zvířatům, která žijí ve volné přírodě v Nigérii. Serveru Zlin.cz to sdělila za Zoo Zlín Romana Bujáčková.

Ředitel zoo Roman Horský, primátor města Zlína Miroslav Adámek a guvernér státu Bauchi v severovýchodní Nigérii J.E. Isa Yuguda slavnostně podepsali memorandum o přípravě a realizaci projektu podpory rezervace Yankari Game Reserve v Nigérii. Slavnostního aktu podepsání se zúčastnila také velvyslankyně Nigérie v České republice J.E. Catherine Uyok Okon a další významní političtí a obchodní zástupci Nigérie.

Memorandum o spolupráci bylo podepsáno po několikaměsíčním vyjednávání mezi Zoo Zlín a představiteli státu Bauchi. „Významným impulsem pro přípravu vzájemné spolupráce byla také letošní návštěva ředitele Horského v Nigérii, který za doprovodu a velkého přispění českého velvyslance v Nigérii Pavla Mikeše osobně navštívil rezervaci a setkal se i se zástupci státu Bauchi,“ konstatovala Bujáčková.

Yankari Game Reserve v severovýchodní Nigérii byla založena v roce 1956 jako lovecká rezervace. V roce 1991 byla povýšena na národní park a spravována National Parks Service až do roku 2006. Poté přešla do správy státu Bauchi. Na území parku se rozkládá také turistický kemp. Yankari zaujímá plochu 2 300 kilometrů čtverečních a je poslední oázou slonů v Nigérii. Jejich počet se odhaduje na 350 jedinců. Neméně ohrožená je i místní skupina lvů. Lvi v Nigérii přežívají pouze ve dvou lokalitách, v Kainji Lake National Park a v Yankari. Populace lvů klesá především díky nelegálnímu lovu a vyčerpání přirozených zdrojů potravy (kopytníků). Z toho důvodu začínají lvi lovit domácí zvířata a narůstá tak konflikt mezi lvy a domorodým obyvatelstvem. Ten vyúsťuje například v předkládání otrávených návnad lvům.

V oblasti operuje tým zoologů a veterinářů z North Carolina Zoo v USA, kteří se zaměřili na záchranu a výzkum slonů. Nasazují slonům satelitní obojky a sledují tak jejich pohyb v rezervaci i mimo ni.

Nejpalčivějším problémem rezervace je však ochrana proti pytlákům. V oblasti chybí zkušení a dobře placení ochránci parku (rangeři), kteří by neustále projížděli park a odolávali náporu pytláků. Pokud zaměstnanci parku nedostanou patřičné vybavení od dalekohledů až po malé stanice vybudované v parku, vyjde snaha ochranářů na prázdno.

„Právě ochrana parku proti pytlákům je tou oblastí, na kterou se Zoo Zlín rozhodla zaměřit. Bude finančně podporovat rangery, nakoupí jim potřebné vybavení, případně nechá postavit malé stanice na okrajích parku,“ podotkla Bujáčková. Celý park potřebuje navíc zdokonalit infrastrukturu, opravit mosty a silnice, aby se ochránci parku dostali i do neobydlených částí, ve kterých pytláci nejčastěji útočí.