Muž svou exmanželku pronásledoval dennodenně. Letos na jaře se rozvedli, ovšem čtyřicetiletý muž se bývalé ženy nechtěl vzdát. Nejenže jí stále posílal SMS zprávy a telefonoval, kdy pod záminkou kontaktu s dětmi se snažil kontrolovat její pohyb. Ve zprávách a telefonických rozhovorech jí navíc sprostě nadával a vyhrožoval. Opakovaně jezdil za ní domů a snažil se dostat do její blízkosti, i když žena jeho snahy odmítala. Bývalý manžel ji sledovával také cestou do práce, čekal na ni před zaměstnáním, zjevoval se nečekaně na různých místech, kde jí vulgárně nadával a vyhrožoval. Pronásledovaná žena zjistila, že ji bývalý manžel sleduje pomocí mobilní telefonní služby, k níž neoprávněně získal přístup.
Vytvářený tlak nabíral na intenzitě a žena začala mít odůvodněný strach o život a zdraví nejen své, ale i svých dětí. „Policisté, kterým jednotlivé události postupně oznamovala, řešili tyto události jako přestupky proti občanskému soužití, ovšem s narůstající intenzitou a časovým rozpětím přerostlo jeho jednání v trestný čin nebezpečné pronásledování,“ upřesnil Mergental.
Oběti podobného pronásledování nebo jejich blízcí se mohou s důvěrou obrátit o pomoc na policisty na kterémkoliv policejním oddělení. Pronásledovatelé svůj nátlak sami od sebe neskončí, naopak ho většinou ještě stupňují. Policisté jsou připraveni v takových případech zakročit, ale musí se v prvé řadě o takovýchto problémech dozvědět, tedy prvním krokem je oznámit tento problém osobně či na lince 158. Nebo mohou využít služeb například Linky bezpečí.