Mokřady patří mezi nejvýznamnější ekosystémy naší přírody. Jsou to podmáčená území s vysokou biodiverzitou, vyskytuje se zde řada vzácných a chráněných druhů živočichů a rostlin, které jinde nenajdeme.
Mezi podobné lokality patří i mokřad Rybníky ve Valašském Meziříčí. V nejhlubší části mokřadu už ochránci v letech 1995 – 2011 vyhloubili několik tůněk, které zadržují vodu po celý rok a vytvářejí tak podmínky pro život dalších druhů rostlin a živočichů. Zejména na jarním a podzimním tahu se zde v posledních letech vyskytla celá řada zvláště chráněných druhů ptáků jako napříkla bekasína otavní a větší, slučka malá, kulíci říční, vodouši kropenatí a bahenní, chřástal kropenatý a vodní, moták pochop, slavík modráček, sýkořice vousatá a dokonce velmi vzácně se k nám zatoulávající konipas citrónový. V mokřadu žije i několik druhů obojživelníků, je tu poměrně početná populace rosničky zelené nebo více než 20 druhů vážek.
Aby si však mokřad Rybníky uchoval své přírodní hodnoty, je nutné o něj každoročně pečovat, především zabránit zarůstání plochy. „V letošním roce ochránci vykosili severní hráz a mokřadní louky na rozloze 1,1 hektaru,“ poznamenala Votrubová. Dodala, že vykosení hráze a louky umožnila i dotace Města Valašské Meziříčí a z národního programu ČSOP Ochrana biodiverzity. Do pomoci se zapojili v rámci praxe také studenti ze Střední školy technické a zemědělské Nový Jičín nebo klienti z Domova pro osoby se zdravotním postižením ze Zašové a jejich sociální pracovnice z Diakonie ČCE – středisko Valašské Meziříčí, sociální služby sociální rehabilitace.
Kromě mokřadu Rybníky členové ČSOP Valašské Meziříčí udržují také mokřadní louky v přírodní rezervaci Choryňský mokřad a přírodní památce Rákosina ve Stříteži. Díky letošnímu deštivému počasí se management mokřadů protáhne až do začátku října.