Živnostníkem Zlínského kraje se stal mladý tesař Jakub Šuta

ZLÍN – Opravou historických památek se zabývá mladý tesař Jakub Šuta, který se stal živnostníkem roku Zlínského kraje. Uspěl v konkurenci 219 soutěžících, informovala server Zlin.cz za pořadatele Kristína Dobešová.

Vítěz devátého ročníku soutěže firmy Vodafone a GE Money Bank bude kraj reprezentovat v celostátním finále. Šuta začal podnikat hned po získání výučního listu. „Zkušenosti získal při stavbě krovů rodinných domů a později v zednické firmě. Ve svých 21 letech rekonstruoval první kostel a od té doby jsou historické památky jeho specialistou. Kromě kostelů a věží pracuje například na obnově skanzenů po celé České republice,“ uvedla Dobešová.

Podle ní Šuta spolupracuje s dalšími tesaři, nakupuje špičkové nářadí a podnikání neustále rozvíjí. „Do budoucna by rád založil větší společnost, aby mohl zaměstnávat více lidí a dát jim šanci podílet se na zachování českého kulturního dědictví,“ doplnila Dobešová.

„Na vítězovi obdivuji, že i když je mladý a krátce po škole, odvádí špičkovou práci nejen při stavbě krovů na rodinných domech, ale i při rekonstrukcích historických památek. Už během učňovských let věděl, jaký má cíl, a šel si za ním,“ řekla k rozhodnutí poroty Blanka Kadlíčková, oblastní manažerka firemního bankovnictví GE Money Bank.

„Mně se líbilo, že v dnešní počítačové době stále existují lidé, kteří se umí živit rukama a tvoří hodnoty. Práce se dřevem je jedna z nejhezčích prací vůbec. A když někdo rekonstruuje památky, zaslouží si být na prvním místě,“ uzavřel Petr Kovala, oblastní manažer společnosti ČEZ, která je partnerem soutěže.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x