„Seminář vedl specialista na prevenci kriminality a specifika sociálně vyloučených lokalit Zdeněk Pankrác. Strážníky a policisty seznámil se základními metodami a formami prevence kriminality, a to s důrazem na situační prevenci a zvládání specifických projevů obtížně zvladatelných jedinců,“ uvedla Alena Střítezská z odboru regionálního rozvoje a územního plánování meziříčské radnice.
Podle Votrubové sociálně vyloučené lokality vyrostly za posledních 15 let v mnoha českých městech a obcích. „Nejvíce je jich v chudých regionech v severočeském a severomoravském pohraničí. V Česku však neexistuje kraj, kterému by se tento fenomén nové chudoby vyhnul,“ doplnila Votrubová.
Dodala, že podle studie Ivana Gabala z roku 2006 bylo Valašské Meziříčí označeno za město se sociálně vyloučenými lokalitami. „Často se nacházejí na okraji obce a je typické, že se v nich koncentrují rodiny a jednolivci závislí na sociálních dávkách a vesměs dlouhodobě nezaměstnaní. „Sociálně vyloučené lokality bývají spojené s vyšší mírou protiprávní činnosti, ať už jde o lichvu, násilí nebo narušování veřejného pořádku. Na jejich zvyšující se počet nemá vliv jen rostoucí míra nezaměstnanosti, ale i celková ztráta morálních hodnot ve společnosti,“ uzavřela Votrubová.