Operace Poláka trvala dvě hodiny. Při ní Stodůlka implantoval do oka umělou rohovku Boston, která změnila život už stovkám pacientů na celém světě. „Důvod pro výběr naší kliniky byl ten, že v Polsku se takové operace vůbec nedělají,“ uvedl Stodůlka.
Lékaři ve Zlíně mají s operací zkušenosti už několik let a pomohli více než desítce pacientů vrátit zrak. „Měl jsem obavy, jak zákrok dopadne. Byl jsem připravený i na to, že ještě několik měsíců neuvidím. Když jsem po operaci uviděl pohyb ruky primáře, zaskočilo mě to. Za 15 minut po zákroku už jsem rozeznával barvy a malé předměty,“ popsal pacient.
První den po operaci viděl podstatně lépe a druhý den už četl ta nejmenší písmenka. Příčinou slepoty muže bylo imunologické poškození rohovky. „Typickou indikací k implantaci umělé rohovky je například oko po těžkém poleptání vápnem nebo jinou chemimkálií. Zákrok však není možné provést u lidí, kteří jsou slepí od narození, ani těm, kteří oslepli například následkem zeleného zákalu nebo cukrovky. Umělá rohovka totiž nemůže pomoci pacientům, kteří mají poškozený zrakový nerv nebo sítnici,“ řekl Stodůlka.
Dodal, že délka slepoty nemá na operaci zásadní vliv. První pacientka, která ve Zlíně operaci podstoupila, byla slepá 16 let. Po období delším než 20 let se však zrak vrací postupně, protože po dlouhém období slepoty přestává fungovat zrakové centrum v mozku, které je potřeba obnovit.