Lékaři ve Zlíně začali implantovat kardiostimulátory, kvůli kterým lidé jezdili do Olomouce

ZLÍN – Nové možnosti v léčbě srdečních arytmií a srdečního selhání nabízí Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně. Lékaři začali implantovat biventrikulární kardiostimulátory, kvůli kterým lidé museli jezdit do Olomouce, řekla serveru Zlin.cz mluvčí nemocnice Karla Havlíková.

Nemocnice zahájila resynchronizační léčbu na základě jednání se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a ve spolupráci s olomouckým lékařem Mariánem Fedorcem. „Moderní biventrikulární kardiostimulátory jsou určené pro pacienty se srdečním selháním, kteří splňují určitá indikační kritéria. Přístroje koordinací srdečního stahu současnou stimulací pravé i levé komory zlepšují srdeční funkci,“ vysvětlila vedoucí lékařka arytmologie Eva Pospíšilová.

Lidé kvůli těmto operacím v minulosti jezdili do Fakultní nemocnice v Olomouci. Zlínská nemocnice dosud implantovala jednodutinové a dvoudutinové kardiostimulátory. Těchto výkonů provedla okolo 270 ročně. „Vedení nemocnice se daří stabilizovat hospodaření a podporuje i medicínský rozvoj pro občany celého Zlínského kraje. Dalším kvalitativnvím posunem v poskytování moderních metod v léčbě arytmií je léčba některých jejích typů pomocí radiofrekvenční ablace,“ sdělil ředitel nemocncie Pavel Calábek. Doposud bylo možné výkony provádět jen pro pojištěnce zaměstnaneckých pojišťoven, nyní je díky úspěšnému jednání vedení nemocnice a VZP může zařízení poskytnout všem pacientům.