25 let svobody připomene v Kroměříži řada kulturních akcí

KROMĚŘÍŽ – Besedy, filmy, výstavy odkazující k důležitému výročí sametové revoluce nabídne v listopadu a v prosinci kroměřížský Dům kultury. Jeho pracovník Jiří Králík o tom informoval sever Zlin.cz.

„Blíží se velké a důležité oslavy 25. výročí listopadové sametové revoluce a s ní spojených zásadních historických změn v naší republice. Změny, které přinesly mnoho pozitivního, ale doprovází je také několik dosud neřešených problémů. Tedy vhodná doba na zhodnocení i zamyšlení nad tím, jak případné negativní jevy v naší společnosti aktivněji řešit,“ připomněl na úvod Králík.

Dům kultury v Kroměříži v souvislosti s výročím nabízí Minipřehlídku 25 let svobody, která přináší kolekci filmů, setkání s významnými osobnostmi a také exkluzivní výstavu. Většina akcí je také součástí čtvrtého ročníku festivalu Artediem: Týden umění pro SŠ. Program je rozdělen do tří následujících částí.

Prví se jmenuje Jak se konečně vyrovnat s minulostí.

„Asi nejdůležitějším problémem je neschopnost zásadnějším způsobem řešit naší tragickou minulost a dokázat, především v uměleckém projevu, pojmenovat a řešit doposud ukrytá a neprodiskutovaná temná zákoutí totalitního režimu,“ uvedl Králík. V této oblasti nabídne Muzeum Kroměřížska v úterý 18. listopadu český snímek Odborný dohled nad Východem slunce. Po jeho zhlédnutí mohou diváci diskutovat s autorem a režisérem Pavlem Goblem. „Východní western nebo spíš eastern řeší způsob odplaty nespravedlivě vězněných disidentů,“ podotknul Králík. Ve filmu se objeví skvělý Svatopluk Brabenec z Plastic People of Universe ve své první filmové roli vůči svému vězniteli a udavači, kterého ztvárnil Jiří Lábus. Ten vystupuje v netypické roli, ale podle svých slov to je tak trochu revanš za jeho kreaci narkomana v dílu Mimikry seriálu Třicet případů majora Zemana.

Další akcí této části je projekce dokumentu o slavném cestovateli a jeho komplikovaném životě v socialistickém Československu. Snímek Století Miroslava Zikmuda a po něm i přednášku za účasti režiséra a cestovatele Petra Horkého uvede kino Nadsklepí 25.listopadu v 17,30.

Diskuse s autorem nebude chybět ani při promítání nového a podle některých kontroverzního dokumentu Pavel Wonka se zavazuje. Film přijede 10. prosince, tedy na Den lidských práv do Kroměříže uvést jeho režisérka Libuše Rudinská.

Věříme politikům? Tak se jmenuje další tematický oddíl, v rámci něhož uvidí 21. listopadu ve 20 hodin a 23. listopadu v 17,30 návštěvníci kina Nadsklepí premiéru nového dokumentárního filmu Život podle Václava Havla režisérky Andrey Sedláčkové.

Třetí část nese název Soda? Raoul! Aneb konec politické satiry v Čechách?

„Ztráta důvěry i prestiže současných politiků a někdy i tragikomické situace na politické scéně jsou ideálním materiálem pro vznik významné politické satiry. Ale ta bohužel, až na nepatrné výjimky, nevzniká a není tak rozvíjen odkaz úspěšných a populárních pořadů minulosti, především kongeniální České sody z poloviny devadesátých let,“ nechal se slyšet Králík. Prostor pro odbornou diskusi na toto téma nabízí podle něj vrchol minipřehlídky, kterým je první souborná výstava kreslíře Štěpána Mareše ve foyeru Domu kultury 26. listopadu od 16,30. Výstava nese název Štěpán Mareš: Dvacet let zeleného Raula v Čechách a potrvá do konce ledna 2015. Lidé budou moci při té příležitosti pobesedovat s lidmi z redakce časopisu Reflex a se spolutvůrci České sody a Zeleného Raula.