Petra už dávno v minulosti zasáhla nepříjemná zdravotní komplikace, nádor mu znemožnil funkci ledvin a tak mu už šestým rokem pomáhá lékařská věda. Jiný by si zoufal, tenhle muž je z trochu jiného „těsta.“
„Prostě to tak má být, je to výzva a příležitost,“ překvapuje. Stejně jako fakt, že i přes zmíněné problémy je velkým cestovatelem. Společně s manželkou Lenkou. Například loni v létě se poprvé vydali do Japonska. Tehdy na deset dnů. Letos už na dvacet. Logicky se nabízí otázka, jak je to možné, zvlášť při vědomí toho, že dialýza se nedá ošidit a vysadit jako některé léky. Kdepak.
„No prostě jsme si napřed o Japonsku povídali a pak jsme se tam vydali,“ rozluští zdánlivou tajenku paní Lenka.
„Existuje u nás agentura, která vám zajistí pobyt na dialýzační jednotce podle daného programu i v cizí zemi. Nejdříve jsem to vyzkoušel v Maďarsku, pak i v Japonsku. V dnešní době to není zase takový problém, jak by se mohlo zdát,“ vysvětluje Petr, jak se odstraňuje zdánlivě neodstranitelná překážka.
„V Japonsku je všechno trochu jinak, jsou tam úžasní lidé všude, kam se vrtnete. Na dialýzační jednotce je ale trochu méně prostoru než u nás, místo sestřiček jsou tam zdravotníci – muži. Pokaždé musíte zaplatit v hotovosti, pojišťovna proplatí po návratu. Vyjde to pokaždé na šest tisíc, žádná láce,“ říkají oba manželé.
Společně vyrazili třeba do Kjóta i Tokia, Petr tam poznává, kolik sil i přes nesporný handicap má. Do cesty se jim postavila třeba hora Fuji, procestovali pobřeží Tichého oceánu navštívili spoustu dalších exotických míst.
„Víte, je to vždycky výzva, zdravý člověk vyšlape trasu třeba za hodinu, já za tři, ale důležité je, že dorazím do cíle,“ vlévá energii i dalším lidem, kteří se perou s nemocemi.