Nemocnice akci naplánovala v rámci Světového dne chronické obstrukční plicní nemoci. „Obdobně jako v minulých letech přicházeli lidé s dušností, kašlem a dalšími obtížemi a samozřejmě také kuřáci. Chtěli zjistit svůj stav,“ řekla lékařka z oddělení Jaroslava Lanžhotská.
U většiny byly výsledky v pořádku. „U sedmi vyšetřených jsme zjistili poruchy ventilace a pozvali jsme je k dalšímu vyšetření,“ poznamenala lékařka.
Kromě takzvaného spirometrického vyšetření čekalo na zájemce měření tlaku a množství tuku v těle. Prevence se konala u příležitosti Světového dne chronické obstukční plicní nemoci a letos také v rámci akce Dýchej čistý vzduch. Zdravotníci se tak připojují k celosvětové iniciativě Breathe Clean Air, která má upozornit na rostoucí počet plicních nemocí.
Lékaři za nejčastější rizikový faktor vzniku respiračních chorob označují kouření, a to jak aktivní u kuřáků, tak i pasivní u lidí, kteří tráví čas v zakouřeném prostředí, aniž by sami kouřili. „Následkem užívání tabáku každoročně zemře 700 tisíc Evropanů, z toho 18 tisíc Čechů,“ uvedla Plačková. Rizikem je rovněž špatné ovzduší a nezdravé pracovní prostředí.