Výstavu nazvanou Takoví jsme byli připravila Galerie Václava Chada. Před časem oslovila galerie vybrané zlínské profesionální fotografy starší a střední generace, aby vyhledali a představili veřejnosti snímky z let 1950-1990, které mapují běžný život a tvář města.
„Ambicí projektu bylo shromáždit fotografie, které nejen dokumentují tuto nelehkou dobu, ale i nenápadně vyplňují vizuální prázdno z dob Zlína za éry komunismu,“ řekla kurátorka výstavy, Petra Kosková Hammid. „Chtěli jsme také ukázat každodenní realitu života ve čtyřech desetiletích, s níž by se návštěvníci napříč generacemi mohli identifikovat a mohli si připomenout své vlastní vzpomínky a zážitky.“
Expozici tvoří černobílé fotografie od tvůrců osobně spjatých se Zlínem – Rudolfa Červenky, jehož negativy byly dlouho skryty, Pavla Koska, kterého zajímala především výtvarná stránka snímků a městská poetika. Ke starší generaci potom patří i divadelní fotograf Jan Regal, pro něhož i ulice je místem dramatu. Výpověď střední generace zlínských fotografů na výstavě reprezentují snímky Petry Koskové Hammid s Petrem Baklíkem.
„Všechny autory silně ovlivnila vizuální tradice filmových ateliérů na Kudlově, estetika a architektura města a osobní vztah k místu. Spíš než protestem proti složité době jsou jejich fotografie velmi osobní výpovědí,“ uvedla Petra Kosková Hammid, s tím, že fotografování se pro ně stalo v té době tvůrčím postojem beze slov a osobní svobodou.
„Vyrazit s aparátem a několika cívkami černobílého filmu do ulic Zlína nám potvrzovalo, že žijeme, vidíme a máme názor. Bylo to naše rodné město, naše radosti i traumata,“ řekla fotografka. Vystavené fotografie jsou podle jejích slov veřejnou zpovědí, v níž se střídá nostalgie a zároveň mnoho nezodpovězených otázek.
Snímky budou ve velkém sále v prvním patře zlínského zámku k vidění až do 31. ledna. Výstava je přístupná zdarma od úterý do pátku, vždy od 14 do 17 hodin.