Projekt nabízí zájemcům už od roku 2009 příležitost bezplatné prohlídky kostelů mimo dobu konání pravidelných bohoslužeb a využít k tomu výkladu odborně vyškolených průvodců. „Mohou se dozvědět zajímavé informace nejen o historii místa a kulturní hodnotě konkrétní památky, ale také o náboženské podstatě a symbolice vnitřního uspořádání a výzdobě těchto posvátných projektů,“ uvedla Sýkorová Dvorníková.
„Od minulého roku jsme opět zaznamenali nárůst počtu návštěvníků, a to přibližně o 14 tisíc. Je to výjimečný projekt v rámci nízkonákladové turistiky,“ uvedl krajský radní Ladislav Kryštof. Podotkl, že církevní památky představují v mnoha obcích to nejcennější kulturně historické dědictví.
„V Uherském Brodě se nám osvědčila forma určité hry pro děti. V kostele hledají zajímavosti interiéru, které jsou často spojené s příběhem města. Pomáhají jim v tom jednoduché pracovní listy a rozmístěné celky. Takto uvažujeme do budoucna třeba o přiblížení života světců. Je to způsob, jak děti hravě vychovávat a učit je vnímat méně známé skutečnosti,“ sdělil Pavel Macura, který jako bývalý vedoucí odboru kultury krajského úřadu stál u zrodu projektu a nyní působí i v uherskobrodské farnosti.
Projekt Otevřené brány je nejen zdrojem zážitků, ale nabízí pracovní příležitosti. Letos bylo v jeho rámci zaměstnáno 144 průvodců, které předtím proškolili odborníci z Cyrilometodějské teologické fakulty v Olomouci, Arcibiskupství olomouckého, Zlínského kraje i Policie České republiky.