Kroměřížská radnice varuje před nepoctivými finančními poradci

KROMĚŘÍŽ - Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska eviduje v poradnách během listopadu a prosince zvýšený počet dotazů na téma životní pojištění. S touto souvislostí  by se ale měli mít klienti na pozoru před nepoctivými finančními poradci, informuje na městském webu kroměřížská radnice.

U životního pojištění začnou od ledna příštího roku platit nové přísnější podmínky pro daňové zvýhodnění soukromého životního pojištění. K 1. lednu totiž vstoupí v platnost novela Zákona o daních z příjmů a oproti dosavadní právní úpravě již nebude možné prostředky ze životního pojištění vybírat formou mimořádného výběru a současně na tutéž smlouvu uplatňovat daňové výhody. „Stávající klienti pojišťoven, kteří mají v minulosti sjednanou životní pojistku, by měli být v tomto období obezřetní, zvláště pak nečinit ukvapená rozhodnutí a nerušit pod tlakem stávající životní pojistky. Nemusí se to vyplatit,“ varuje Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska.

Pro některé spotřebitele může být situace nepřehledná, čehož mohou zneužít nepoctiví finanční poradci. „Obezřetní by pak měli být spotřebitelé zejména v okamžiku, kdy je finanční poradce, či zástupce pojišťovny (stávající nebo jiné) bude přesvědčovat o tom, že v souvislosti se změnou zákona je potřeba starou smlouvu vypovědět a uzavřít novou. Rozhodně tomu tak není,“ upozornila předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska Marcela Reichelová. Mezi informace, které nepoctivý finanční poradce často zamlčí, patří podle ní i skutečnost, že v případě předčasného ukončení životní pojistky budou muset lidé „dodanit“ daňové úlevy z minulých let. „Z původní pojistky bude klientům sice vyplaceno takzvané odbytné, ale to bývá zvláště v prvních letech trvání pojištění minimální a navíc samo podléhá patnáctiprocentní dani z příjmů,“ uzavřela Reichelová.