Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje se představila ve Štrasburku

ZLÍN - Delegace Zlínského kraje a Centrály cestovního ruchu Východní Moravy se spolu s krajským radním Ladislavem Kryštofem vydala do Štrasburku, aby tam 16. a 17. prosince na půdě Evropského parlamentu představila projekt kulturního turismu motivovaný především cyrilometodějskou misií. Server Zlin.cz o tom informoval Zdeněk Urbanovský z centrály cestovního ruchu.

Prezentaci projektu ve Štrasburku připravily europoslankyně Olga Sehnalová a Martina Dlabajová, obě pocházejí ze Zlínského kraje.

V úterý byla v prostorách Evropského parlamentu instalována výstava, která formou přehledných panelů vysvětluje motivy a cíle projektu. Ve středu v podvečer pak proběhla vlastní prezentace před evropskými poslanci s názvem Kulturní turismus napříč Evropou. V jejím průběhu vystoupila Silvia Costa, předsedkyně výboru pro kulturu a vzdělávání, Michael Cramer, předseda výboru pro dopravu a turismus a italský ministr pro kulturu a cestovní ruch Dario Franceschiny. Hlavní myšlenky Evropské kulturní stezky sv. Cyrila a Metoděje prezentovala ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Dana Daňová. 

„Zlínský kraj má veškeré předpoklady takto ambiciózní projekt s evropským rozměrem iniciovat a realizovat. Území kraje historicky patřilo k území Velkomoravské říše, je zde řada přímých památek na cyrilometodějské období. Poutní místo Velehrad rozkvetlo po investicích z posledních let do nevídané krásy, navíc velehradská bazilika patří mezi sedm nejvýznačnějších chrámů světa oceněných papežským vyznamenáním Zlatá růže. Zlínský kraj a naše Centrála cestovního ruchu se tématem kulturního a poutního turismu systematicky zabývají již několik let. Máme výborné výsledky v projektu Otevřené brány, kterým zpřístupňujeme k turistickému využití nejzajímavější církevní stavby, jsme plnohodnotnými členy Evropského sdružení poutních stezek,“ nechal se slyšet radní Kryštof. 

Zlínský kraj a jeho centrála cestovního ruchu v minulém roce společně založili Sdružení právnických osob Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje, zřídili stálý sekretariát, který zajišťuje chod sdružení a připravuje dílčí aktivity, z nichž se celý projekt skládá. V průběhu roku se sdružení stalo mezinárodním, když se k němu přidali partneři z ČR, Slovenska a Makedonie (FYROM). Projekt má podporu také v Řecku, Itálii, zájem projevují ve Slovinsku, Maďarsku, Rakousku.

„Projekt Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje není pouhou turistickou trasou, ale komplexní kulturní a turistickou nabídkou v prostoru střední, jižní a východní Evropy. Zde, v pomyslném trojúhelníku Řím – Velehrad – Istanbul, bude v projektu postupně zapojeno deset evropských zemí s potenciálem stovek historicky a kulturně významných míst a až devět tisíc kilometrů tras. Stezka je zaměřena na podporu kulturního turismu a v Evropě stále populárnějšího poutního turismu. Tím se přiblíží známým evropským poutním stezkám, například stezce Svatojakubské. Naprosto unikátní ale bude svým obsahem, kterým je jedinečný kulturně-historický odkaz sv. Cyrila a Metoděje, sjednocující řadu východních i západních národů. Vždyť oba soluňští bratři byli tvůrci slovanského písma, liturgie i práva,“ přiblížila podstatu projektu centrály cestovního ruchu Dana Daňová.