Školská rada umožňuje zástupcům zřizovatele, ale také zástupcům studentů a pedagogů, aktivně se podílet na správě školy.
Školskou radu zřizuje zřizovatel, který zároveň stanoví počet jejích členů a sám je oprávněn jmenovat třetinu těchto členů. Další třetinu volí zákonní zástupci nezletilých žáků a zletilí studenti a poslední třetinu volí pedagogové dané školy, přičemž ředitel školy nemůže být současně členem školské rady ve své škole.
„Oslovili jsme zástupce politických klubů stran a hnutí zastoupených v krajském zastupitelstvu, aby nominovali zájemce o působení v těchto školských radách. Kontaktováni s touto nabídkou byli také zástupci zaměstnavatelů a firem, a to kvůli úzkému propojení škol s reálnými požadavky trhu práce,“ sdělila Dvorníková.
Členství ve školských radách není spojeno s žádnou odměnou, nýbrž je považováno spíše za čestnou společenskou funkci a možnost aktivně se zapojit do správy konkrétního vzdělávacího zařízení.
Školské rady mají kompetenci vyjadřovat se ke školským vzdělávacím programům, schvalují výroční zprávy o činnosti školy i školní řád stejně tak jako pravidla pro hodnocení žáků. Také se podílejí na zpracování koncepčních záměrů rozvoje jednotlivých škol.