Astronomická pozorování pro veřejnost jsou přístupná od pondělí 5. ledna v každý všední den od 18 hodin.
Program pozorování:
- Měsíc – do 6. ledna a od 23. ledna do konce měsíce
- Mars – večer nad jihozápadním obzorem
- Jupiter – kromě večera po celou noc
- Uran – na večerní obloze
- Neptun – večer nad jihozápadním obzorem
- Hvězdy a vícenásobné hvězdné systémy – po celý měsíc
- Hvězdokupy, mlhoviny, galaxie – neruší-li příliš svým svitem Měsíc
Ve středu 21. ledna v 18 hodin se bude ve hvězdárně konat přednáška na téma Novinky z astronomie 2014. Minulý rok byl ve znamení překvapujících objevů i jejich dementování. To se týká případu objevu reliktních gravitačních vln, který měl být klíčovým okamžikem ve výzkumu vzniku vesmíru. Mnoho nových objevů ze vzdáleného vesmíru přinesla unikátní observatoř ALMA. Týkají se pozorování mladých hvězd s protoplanetárními disky, které zachycují tvorbu planet. Z technických novinek stojí za upozornění start astrometrické družice GAIA a připomene si v krátkosti misi družice Rosetta. Doplněno počítačovou prezentací s bohatým obrazovým materiálem. Přednáší Ladislav Šmelcer, odborný pracovník Hvězdárny Valašské Meziříčí.
Podle pracovníků hvězdárny stojí v lednu za pozornost také několik zajímavostí. Například to, že 4.1.2015 je Země nejblíže Slunci. Země, obíhající kolem Slunce po eliptické dráze, se vždy počátkem roku dostává do polohy, kdy je Slunci nejblíže. V letošním roce se tak stane 4. ledna v 7 hodin středoevropského času. V tomto okamžiku bude Země vzdálena od Slunce 147,1 miliónů kilometrů.
Ve stejný den, ale v jinou hodinu je možné také uvidět největší meteoritický roj Kvadrantid. Kvadrantidy jsou známé svým velmi ostrým maximem a i přes rušení Měsícem je tento rok maximum ve velmi příznivém čase, kdy se již bude radiant roje, tedy bod, ze kterého meteory jakoby vylétávají, nacházet poměrně vysoko nad obzorem. Meteory tohoto roje se pohybují poměrně rychle a během hodiny jich můžeme vidět kolem čtyřicítky.
Zajímavá bude obloha také v druhé půli měsíce, kdy se chystá konjunkce několika planet. Večer 22. ledna má být nad jihozápadním obzorem vidět seskupení Měsíce, Venuše a Marsu, dalekohledem lze ve skupině vyhledat Neptun a nízko nad obzorem v červáncích také Merkur.