Výstava obrazů a keramiky s názvem Vaculkovi / umění čistého srdce, začala v galerii Slováckého muzea v polovině října a zájem o ni byl velký.
Komentovaná prohlídka, která výstavu Vaculkových uzavře, začne dnes ve 14 hodin v galerii. Návštěvníky provede díly obou výtvarníků kurátorka výstavy Milada Frolcová.
Oba výtvarníci s Uherským Hradištěm úzce souvisí. Jejich dílům se zde pootevřely dveře do výstavních síní právě ve Slováckém muzeu, kde dostali v roce 1941 poprvé příležitost představit společně své práce. Poté následovaly další jejich prezentace.
„Letošní výstavou jim Slovácké muzeum skládá hold jako završení svých stoletých oslav,“ sdělila Mátlová.
Ida a Vladislav Vaculkovi se narodili na Slovácku a s výjimkou let strávených na malířských studiích v Praze tu prožili celý život. Uherské Hradiště a Jarošov, Uherský Brod, Strážnice, Veselí nad Moravou, Hodonín a Zlín, to byla města, kde brzy a často vystavovali a kde našli i své prvotní soukromé a institucionální sběratele.
Jak léta plynula, jejich tvorba zrála, rozrůstala se a členila. Postupně obsáhla nejen malbu a kresbu, ale i keramiku, a v případě Vladislava Vaculky i grafiku, textilní tvorbu, sochy a šperky. Významný československý historik umění Jaromír Pečírka již v roce 1963 k jejich dílu vyslovil slova, která jsou stále platná:
„Síla umění manželů Vaculkových je v jeho osobitosti, původnosti. Že se v něm ozývají hlasy tradice, že je v něm něco z magie pradávných dob a něco z lidových svátečních obyčejů, že se v něm pojí pradávná lidská víra i pověra s výtvarnou ušlechtilostí a výrazem naší doby, že jejich umění roste z lidovosti věky pěstované a vypěstované – v tom je jeho síla. A jeho obsahem jsou: láska, veselost, tajemnost, tj. lidský život ve svých vrcholech nejvyšších. Slovácko je úsměv, výskot, radost. Vaculkovi jsou jejich výmluvnými a vynikajícími tlumočníky“.
Příznivé hlasy i pochvalné kritiky se postupně šířily a jména Vaculkových vstupovala ve známost. Nejprve v moravských městech, poté také v Praze a posléze i v zahraničí. Mezi jejich významná ocenění patří stříbrná medaile udělená Vladislavu Vaculkovi na Mezinárodní výstavě keramiky v Praze v roce 1962, Cena Antonína Procházky v roce 1969 nebo zlatá medaile Idě Vaculkové v italském Gualdo Tadinu v roce 1989, nebo Cena města Uherského Hradiště v roce 2000.
„Umělecký odkaz Vladislava a Idy Vaculkových je nesporný. Byli příkladem umělců, kteří se s naprostou samozřejmostí obětovali svému dílu a přitom si vždy našli dostatek času, porozumění a laskavosti pro rodinu a své přátele,“ řekla mluvčí galerie.
Letos oběma umělcům věnovalo město pamětní desku na domě ve Františkánské ulici v Hradišti, kde Vaculkovi prožili velkou část svého života. Desku vytvořil Vaculkův žák, akademický sochař Otmar Oliva.