Výstava vzdá hold designerům Pavlu Škarkovi a Bořku Zemanovi

ZLÍN - V pondělí 19. ledna v 17 hodin odpoledne bude vernisáží zahájena retrospektivní výstava 15 let ateliéru Průmyslový design. Výstava bude věnována zejména dvěma výrazným osobnostem českého designu – Pavlu Škarkovi a Bořku Zemanovi, serveru Zlin.cz to oznámila proděkanka pro sociální záležitosti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati Olga Jurášková.

Pavel Škarka i Bořek Zeman byli dlouholetými akademickými pracovníky Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati, vychovali řadu mladých designérů a zasloužili se o rozvoj českého designu i rozvoj zlínské univerzity. Výstava potrvá do 15. února a bude instalována v budově rektorátu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Výstava představuje 15 let působení ateliéru Průmyslový design, které je špičkovým pracovištěm fakulty multimediálních komunikací. Představuje práci ateliéru, dosažené úspěchy, ocenění a podíl na rozvoji českého průmyslového designu. Škarka i Zeman stáli u jeho zrodu a po celou dobu byli jeho hnací silou. Oba zemřeli v loňském roce.

Ateliér Průmyslový design navazuje na dlouholetou tradici výuky průmyslového designu, jejíž základy byly koncipovány na sklonku 30. let 20. století v Baťově Škole umění. Zlín se stal kolébkou českého průmyslového designu zejména zásluhou takových osobností, jakými byli Zdeněk Kovář a jeho žák Pavel Škarka.

„V našem ateliéru se zaměřujeme na spolupráci s výrobním sektorem, navrhujeme design nových výrobků, registrujeme průmyslové vzory a navazujeme dlouhodobě úspěšná partnerství s mnoha firmami. Naprostá většina ateliérových projektů je iniciována přímo z praxe, konkrétními požadavky a potřebami průmyslové sféry,“ představil práci ateliéru Průmyslový design jeho současný vedoucí Martin Surman. „Design je vnímán jako prostředek komunikace, prostřednictvím něhož dochází k interakci mezi tvůrcem, výrobcem a uživatelem,“ dodal Surman.