Krajská galerie i knihovna připomíná tvorbu Kuběny a Nezvala

ZLÍN - Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně připravila v lednu a v únoru výstavku literárních děl Jiřího Kuběny a Vítězslava Nezvala z fondu knihovny. Navazuje na výstavu Kuběna & Nezval, která se od loňského podzimu koná v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně, řekla serveru Zlin.cz mluvčí krajské knihovny Světlana Divílková.

Obě výstavy je možné vidět ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU. Ve vitrínách ve 4. podlaží budovy 15 jsou vystaveny knihy, divadelní hry, sbírky básní, rovněž životopisné knihy, korespondence, fotografie i gramofonová deska. „Nejstarší knihou Vítězslava Nezvala, kterou má knihovna ve fondu, je sbírka básní Menší růžová zahrada z roku 1926, zaujme i jeho román Jak vejce vejci z roku 1933,“ řekla ředitelka knihovny Zdeňka Friedlová.

Výbor z díla Jiřího Kuběny z let 1953–1995 vydalo nakladatelství Votobia v roce 1995, ojedinělá je Kuběnova sbírka poezie Hledá se Micimaus aneb Baron a jeho lvice s ilustracemi Jakuba Požára. Součástí výstavy jsou také fotografie Jířího Kuběny a Vítězslava Nezvala poskytnuté krajskou galerií. Fotografie jsou umístěny na regálech ve 4. podlaží budovy 15. Výstavka potrvá do konce února a je přístupná lidem zdarma.

Galerijní výstava Kuběna & Nezval – Obrazy, kresby a dokumenty z díla Jiřího Kuběny a Vítězslava Nezvala je k vidění v Grafickém kabinetu ve 2. podlaží budovy 14. Výstava představuje oba básníky v dráždivé paralele jako výtvarné umělce.

Básník Vítězslav Nezval, jenž byl pevně spjat s mnoha umělci (Picasso, Dalí, Domínguez, Štyrský, Toyen, Kremlička), začal výtvarně tvořit, pomineme-li krátký intensivní záblesk jeho dekalků z roku 1936, vložených do knihy Absolutní hrobař, během druhé světové války.

Básník, kunsthistorik, legenda moravského katolického undergroundu Jiří Kuběna považoval Nezvalovo podivuhodné kouzelnictví za jednu z pečetí své rozsáhlé básnické tvorby. V jeho malbě a kresbě, která vznikla v náhlém záblesku konce 60. let, se však odráží i jiný rodokmen – blízký vztah k Mikuláši Medkovi a Janu Koblasovi, metafyzické přátelství s Casparem Davidem Friedrichem a Williamem Blakem a okouzlení neoromantismem a mysticismem fin de siecle.

Výstavu zakončí 22. února další z pořadů cyklu Básníci v prostoru Zlín. Program bude mít název Jiří Kuběna – Malá disputa. „Úvodní slovo bude mít Joseph Rostinský. K výstavě promluví Ivo Binder. Přivítat bychom měli i Jiřího Kuběnu, pokud mu zdraví dovolí přijet,“ upřesnil jeden ze spoluautorů výstavy a dramaturg pořadu Pavel Petr.

Výstava v Grafickém kabinetu je otevřena denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin. Jejím kurátorem je David Voda. Díla pocházejí z Muzea Vysočiny v Třebíči, z Národního památníku písemnictví v Praze a z hradu Bítova.