Účastí v referendu mohou lidé rozhodnout o dalším přístupu radnice k hazardu. S možnostmi ANO nebo NE budou odpovídat na otázku, zda souhlasí se zákazem hazardu na celém území Zlína. Referendum potrvá do pátečních 20 hodin.
Hlasovací místnosti jsou totožné s komunálními volbami na podzim. Jedinou výjimkou je místnost v hlasovacím okrsku číslo 6, která se přesune z Katastrálního úřadu do prostor chráněného pracoviště Slunečnice, které se nachází v II. Morysově domě na tř. T. Bati. „Hlasovací lístky nebudou roznášeny, občané je obdrží v místnostech pro hlasování,“ doplnil Tomáš Lang z Odboru kanceláře primátora, který se organizací referenda zabývá.
Referendum vyvolalo občanské sdružení Komunitní křižovatka. Aby bylo hlasování platné, musí se jej zúčastnit minimálně 35 procent oprávněných osob. Rozhodnutí bude závazné, pokud pro něj bude hlasovat nadpoloviční většina oprávněných osob, které se referenda zúčastní, a zároveň alespoň 25 procent oprávněných osob zapsaných v seznamech oprávněných voličů. „V případě, že referendum bude platné a hlasující rozhodnou o zákazu hazardu na území města Zlína, bude zahájena příprava příslušné obecně závazné vyhlášky. Pokud se občané vysloví proti zákazu či referendum nebude platné, bude se město Zlín nadále řídit současnou vyhláškou,“ vysvětlil Daniel Novák z Odboru právního magistrátu.
Zatímco Komunitní křižovatka usiluje o plošný zákaz loterií na území Zlína, radnice upřednostnila regulaci a průběžnou kontrolu tohoto podnikání. „Při plošném místním zákazu heren totiž nelze nijak zabránit přesunu herních aktivit na internet či do jiných obcí, kde již město svá regulační oprávnění a kontrolu uplatňovat nemůže – to vše při ztrátě příjmů z loterií v řádu desítek milionů korun,“ vysvětlil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.
V roce 2012 přijali zastupitelé vyhlášku, na jejímž základě došlo k „zastropování“ celkového počtu herních provozoven na území města. V první polovině letošního roku navíc dojde k úplnému zákazu výherních automatů a dalších zařízení tohoto typu v centru města. V dalších částech města budou zbývající herny fungovat jen na základě výjimek a za splnění přísných podmínek. Například provoz nesmí rušit noční klid a veřejný pořádek, na provozovně nesmí být umístěny poutače, reklamy, nápisy či žádná světelná upozornění, nepřípustné jsou i informace o jiných herních benefitech, třeba o první hře zdarma a podobně.
Většinu příjmů z poplatků za provozování hazardu na území Zlína radnice posílá do sportu, kultury a sociální oblasti, zbytek využívá na investiční akce, například opravy chodníků. Ročně jde o částku ve výši přibližně 60 milionů korun.
„Náklady na konání referenda odhaduje radnice na asi milion korun a bylo by je nutno vynaložit bez ohledu na to, zda by se referendum konalo v den voleb či v jiný termín,“ dodal Dvořák.
Obdobným způsobem byla před loňskými komunálními volbami vyvolána stejná referenda občanskými aktivisty, respektive politickými kandidáty do zastupitelstev, i v řadě jiných obcí. Žádné z nich však nakonec nedopadlo úspěšně, a to ani v případech, kdy se konala přímo v den voleb.
Od poloviny loňského roku je Ministerstvem financí ČR zpracováván a v současné době již dokončen návrh nového loterijního zákona, který má tento druh podnikání výrazným způsobem omezit na celém území státu.