Když před lety začínala malá Eliška Sojková v meziříčské ZUŠce hrát na klavír a později na cembalo, netušila, že se jednou bude hudbě věnovat profesionálně. A přece se stalo. Eliška Sojková se letos stala historicky první meziříčskou studentkou přijatou na konzervatoř na nezvyklý nástroj. Jejím oborem se již brzy stane hra na cembalo – klávesový nástroj příbuzný klavíru.
Eliška se v ZUŠ věnuje hře na klavír odmala. Zejména v posledních letech byla velmi úspěšná na klavírních soutěžích. Loni se stala dokonce Absolutní vítězkou okresního kola žáků ZUŠ a ve Zlínském kraji jí patří stříbrná příčka. Možná i tyto úspěchy podnítily mladou gymnazistku věnovat se hlouběji nejen klavíru, ale také cembalu neboli spinetu. Tuto možnost jí nabídla meziříčská ZUŠ Alfréda Radoka, která jako jediná škola ve vsetínském okrese studium hry na cembalo poskytuje.
„Cembalo se od klavíru liší jednak zvukem a hlavně repertoárem, který se na něj hraje,“ uvedla Eliška. „Cembalo znají především milovníci barokní hudby. Žádný komorní soubor zaměřený na baroko se bez cembala neobejde. Cembalo jsem si opravdu oblíbila, proto jsem se rozhodla připravit na zkoušky na olomouckou konzervatoř.“
S cembalem se mohou ve Valašském Meziříčí setkat také diváci komorních koncertů. Velmi navštívený byl letos recitál slavného houslistky Václava Hudečka s mladým hráčem na cembalo Martinem Hrochem. Jeho následný workshop s žáky v ZUŠ Alfréda Radoka byl tak skvělý, že inspiroval také Elišku ke konečnému rozhodnutí studovat právě hru na cembalo.