Sport orientační běh vznikl v Norsku, první závod se konal už v roce 1897. V Československu byl tento sport odstartován na podzim roku 1950, kdy se u dnešního penzionu Bunč v Chřibech poprvé ozvalo – tři, dva, jedna – start. Jako první byli na startovní čáře otrokovičtí sportovci – turisté a lyžaři Zdeněk Martinů, Jan Mikeska a Stanislav Ordelt, kteří v závodu obsadili krásné 3. místo.
„Orientační běh, to byl a je v našem regionu stále úspěšný sport. Je tedy co si připomenout. Na výstavě budou k vidění nejen klasické panely s historií orientačního běhu v našem regionu i v republice, ale také velký počet fyzických exponátů zapůjčených ze zlínského muzea, přispěli i členové zlínského i otrokovického orientačního klubu,“ přiblížil organizátor výstavy a historik zlínského Sportovního klubu orientačních běžců Jan Žemlík.
Na vernisáži si po úvodní video-prezentaci budou lidé moci prohlédnout například originál mapy nejstaršího orientačního běhu na světě – Norsko 1897, originály Pohárů města Zlína z roku 1954 a 1957, moderní digitální systém značení průchodu kontrolou při závodě.
Děti si budou moci vstupenku nejen proštípnout, ale také „pípnout“ čipem. Vernisáž ozdobí i vzácná návštěva, asistentka generálního sekretáře International Orienteering Federation, světové organizace tohoto sportu, Anna Jacobson.
Expozice bude přístupná minimálně tři měsíce, od února do dubna 2015, vstup je volný.