Výstava chce připomenout přátelské vazby mezi městem Napajedla a dvěma slovenskými obcemi, které byly za války vypáleny a vyvražděny.
Obce Kľak a Ostrý Grúň byly vypáleny německou jednotkou Edelweiss 21. ledna 1945. Zemřelo tehdy celkem 148 nevinných lidí, převážně žen, dětí a starců.
Přátelství mezi obcemi vzniklo v podzimních měsících roku 1945, kdy občané Napajedel vyjeli pomoci postiženým obyvatelům Kľaku a Ostrého Grúně a tyto vazby trvají dodnes.
„Nejedná se o klasicky pojatou výstavu vypovídající o historii, ale spíše o připomínku odkazující k tragickým událostem a následnému vzniku přátelství. Návštěvník neodejde s hromadou informací, ale se zážitkem, který ho možná přiměje zajímat se o problematiku hlouběji,“ uvedla autorka výstavy Karin Kopecká, studentka Ateliéru prostorové tvorby UTB ve Zlíně.
Autorka počítá s aktivním zapojením diváka, například v podobě nastaveného zrcadla nebo vyzývá k zamyšlení nad neukončeným soupisem vypálených obcí.
Výstava se koná v rámci 70. výročí od takzvané Krvavé neděle a je připomínkou dlouholeté družby města Napajedla a obcemi Kľak a Ostrý Grúň.
Muzeum Napajedla chystá k tomuto tématu navíc v úterý 24. února od 19 hodin ve výstavním sále promítání dokumentárních filmů Krvavá nedeľa (1965) a Nepokorená dolina (1984).