Velkou diskusi vyvolává už dlouho protipovodňová zídka plánovaná na Tyršově nábřeží. Nejinak tomu bylo také na úterním zasedání rožnovského zastupitelstva, kde se projednávalo rozpočtové opatření plánu tento projekt zastavit. O věci se obsáhle diskutovalo, největší váhu ale v konečném rozhodnutí měly zřejmě argumenty samotného starosty Radima Holiše, který přednesl zastupitelům seznam sedmi vážných rizik, která by s sebou stavba protipovodňové zídky nesla.
„Zídka je plánovaná pro takzvanou stoletou vodu a v případě takto velké vody nám hrozí záplavy z Veřmířovského potoka, tedy z druhé strany Tyršova nábřeží než od řeky Bečvy. Zídka proto nic neřeší. Dalším problémem jsou uzávěry dešťových kanalizací, které se nacházejí rovněž za hranicí plánované zídky,“ uvedl Radim Holiš s tím, že dalšími problémy jsou přítok Hážovky, který je významnou vodotečí a při zvýšené hladině Bečvy se zamezí odtoku z Hážovky. Ta se bude vracet a zaplavovat ulici Videčskou a přilehlé okolí. „Při umělém zvednutí hladiny ve spodní části řeky dojde k zamezení odtoku vody z území v údolí Hradiska a veškerá voda z území přise bude vylévat podél zimního stadionu, území, které nyní rekonstruujeme,“ řekl starosta.
Pátý bod rizika: při zvednuté hladině Q100 sevoda, která je v umělém korytě díky zídce, dostává do podloží a bude se snažit vyrovnat hladiny podzemních vod. „Je dokázáno, že tak budou zaplaveny vodou z podloží sklepy v celé široké oblasti. Pokud bychom tomuto chtěli zabránit, tak by zídka musela mít základy do hloubky minimálně tří metrů, což v projektu realizováno není,“ doplnil Holiš.
Šestý bod rizika: Pokud bude v dotčeném území výrazně pršet, zídka zabrání odtoku vody z tohoto území, spadlá voda nebude mít kam odtékat a vytvoří lagunu. Město nedisponuje dostatečně velkým čerpadlem pro odčerpání takové vody.
Sedmý bod rizika: Ovlivnění hladiny podzemní vody pod kopcem Kozák při zvednutí hladiny Bečvy a s tím související zvýšený tlakem na podloží. Může docházet k většímu uvolňování podloží na dně řeky díky zvýšenému tlaku a průtoku a při informaci o tom, že Kozák není stabilní, nelze vyloučit následné sesuvy
„Vedením města pozvalo občany dotčené oblasti na veřejné projednání této problematiky. Představili jsme jim uvedená rizika a seznámili je s našimi návrhy jiného řešení protipovodňové ochrany i s využitím již hotových projektů. Například na úrovni vtoku Hážovky do Bečvy je jedním z možných řešení realizace 200 metrů dlouhého přírodního valu a v dolní části pak vybudování zídky na úrovni mezi cestou a obytnými domy,“ vysvětlil starosta Holiš. Projekt protipovodňové ochrany nebude město podporovat a stáhlo ho z realizace předloženým rozpočtovým opatřením.