Rožnovští zastupitelé na svém posledním jednání neschválili návrh na vyvěšení tibetské vlajky na budově úřadu. Město se tak oficiálně nepřipojí k mezinárodní kampani Vlajka pro Tibet. Podle vyjádření některých zastupitelů řeší současný svět řadu konfliktů, při kterých umírají nevinní civilisté a město by tak kromě tibetské vlajky mělo vyvěšovat vlajky i dalších utlačovaných národů.
„Ta argumentace vyvěšováním různých vlajek zazněla už loni. Jenže právě tibetská vlajka se stala symbolem všech utlačovaných národů a podpory všem, jejichž práva a svobody jsou potlačovány. S naší historií různých nesvobod stovky let nazpátek bychom si měli uvědomit, že i nenápadná symbolická podpora vyvěšené vlajky má svůj význam,“ uvedla místostarostka Rožnova Kristýna Kosová, která vyvěšení tibetské vlajky podporovala.
Vlajka se však přece jen v úterý 10. března v Rožnově objeví. Vlát bude na budově městské knihovny, která touto formou vyjadřuje sympatie s tibetským lidem už od roku 2000.
„Knihovnu považujeme za občanskou instituci, která mimo jiné slouží jako místo setkávání lidí s různými názory a ideami. Část občanů města si vyvěšení tibetské vlajky přála a pracovníci knihovny s připojením k mezinárodní kampani Vlajka pro Tibet každoročně souhlasí,“ řekl ředitel knihovny Pavel Zajíc a doplnil: „Vyvěšením vlajky pro Tibet si připomeneme 56. výročí povstání Tibeťanů v Lhase, které bylo potlačeno čínskou armádou. Vnímáme symboliku vyvěšení vlajky především v kontextu s naší částí historie, kdy jsme přes 40 let žili v nesvobodném režimu. Tibetská vlajka zároveň symbolizuje nesouhlas s násilným potlačováním práv a svobod národů a menšin na celém světě,“ uzavřel ředitel Zajíc.