Menší i větší účastníci se mohou na akci seznámit i s historií moderní textilní techniky. „Teoretickou část, která má návštěvníky seznámit s pojmem modrotisk a uvést je do dané problematiky, uvede krátký videofilm. Poté malí barvíři nahlédnou do staré barvířské dílny, která je součástí stálé expozice Městečko pod Radhoštěm,“ uvedl ředitel muzea Jindřich Ondruš.
Druhá část je praktická. „V rámci ní si návštěvníci budou moct vyzkoušet avizovaný tisk a malování rezerváží na plátno. Po obarvení v jedné ze dvou dochovaných modrotiskařských dílen na území naší republiky bude hotové dílo zasláno zpět malým autorům,“ doplnil Ondruš.
Modrotisk je technika takzvaného negativního tisku, který spočívá ve vykrytí zvoleného vzoru speciální rezervážní směsí, která zabrání proniknutí barvy k textilu. Je to jeden z nejstarších způsobů potiskování lněného a později bavlněného plátna, v našich krajích se hojně rozšířil od 18. století. Modrotisk je známý především díky lidovému kroji, kdy každá oblast vynikla svým typickým vzorováním.