V Meziříčí otevřeli expozici o historii Židů v Čechách a na Moravě

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - V meziříčském Muzejním a galerijním centru byl v neděli slavnostně otevřen soubor tří výstav o historii Židů v Čechách a na Moravě a o židovských tradicích. Server Zlin.cz o tom informovala mluvčí meziříčské radnice Renata Votrubová.

V neděli 22. února byl v Muzejním a galerijním centru zámku Žerotínů otevřen soubor výstav s židovskou tématikou. Výstavy se konají u příležitosti tradičního, již jedenáctého ročníku série programů věnovaných Izraeli – Chaverut. V rámci slavnostního zahájení, jehož se zúčastnilo na 50 hostů, vystoupil s krátkým projevem místostarosta města Josef Vrátník a vrchní zemský rabín Karol Sidon. Expozice je doplněna autorskými fotografiemi Libora Cabáka s názvem Zmizelá židovská stopa. Výstava potrvá do 10. dubna.

 „Musím se přiznat, čím jsem starší, tím můj vztah k židovství začíná být hlubší a objevuji v něm spoustu zajímavých skutečností a vazeb. Poznávání našich kořenů je nesmírně zajímavé. Dovolím si tvrdit, že zvláště v dnešní době ohrožuje liberalismus samostatnou identitu Evropy jako takové. Celá evropská společnost potřebuje návrat k těm skutečným kořenům, na kterých Evropa vyrostla a tam má judaismus své postavení,“ svěřil se místostarosta Vrátník.

Na výstavě promluvil i zemský rabín Sidon. „Ve světě, ve kterém žijeme, se příliš mnoho mluví o lásce bližního a zapomíná se na to, že někdy ta láska k tomu bližnímu nemusí existovat. Ale přesto ještě existují důvody, proč se vzájemně nesníst a nevraždit a nějak spolu vycházet. A to si myslím, že je důležité o tom dnes mluvit,“ řekl Sidon.

Výstava Historie Židů v Čechách a na Moravě seznamuje s židovskými tradicemi, náboženstvím a historií na území Čech a Moravy. Vychází ze sbírek a stálých expozic Židovského muzea v Praze, které je pro příležitost této výstavy zapůjčilo. První část výstavy se postupně zaměřuje na jednotlivá historická období – středověk, novověk, období emancipace, předválečné Československo a na holocaust. V druhé části poskytuje hlubší pohled na vybraná témata židovského života a historie.

Expozice Židovské tradice a zvyky se věnuje pramenům judaismu, židovskému kalendáři a nejvýznamnějším svátkům jako je například Nový rok a Den smíření. Druhá část expozice je věnována hlavním událostem životního cyklu – narození, svatba a úmrtí.

Židovské památky objektivem Libora Cabáka. Expozice nese název Zmizelá židovská stopa a uzavírá celý soubor výstav.  „Jedná se o autorskou výstavu, která mapuje židovské hřbitovy Moravy, Slezska, Čech a Zakarpatské Ukrajiny. Nachází se zde na 30 snímků. Zajímavostí je synagoga v Krnově, která je považována za jednu z nejpěknějších na severní Moravě,“ popsal svou expozici Libor Cabák.