Knihovna Valašského muzea v přírodě se poprvé zapojí do březnové kampaně

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - Vůbec poprvé se letos zapojí do kampaně Březen - měsíc čtenářů také Knihovna Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Lidem mimo jiné ukáže vzácné tisky, server Zlin.cz o tom informovala mluvčí muzea Petra Valíčková.

„Pro všechny zájemce jsme připravili pestrou nabídku akcí v průběhu celého měsíce a věříme, že lidé budou mít zájem a zavítají do našich prostor, neboť se domníváme, že většina zde ani nebyla. Zároveň chceme návštěvníky stručně seznámit s historií knihovny, s budováním knihovního fondu a jeho členěním či jim ukázat vzácné tisky. Během následujícího měsíce jsou připraveny rovněž dvě zajímavé besedy pro milovníky četby. Po celý měsíc potrvá prodej knih vydaných Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm,“ uvedl Jindřich Ondruš, ředitel muzea.

Vstup na všechny akce je zdarma. Komentované prohlídky knihovny se budou konat po celý měsíc březen ve dnech pondělí až čtvrtek. Začátek dopoledních prohlídek je v 10 hodin odpoledních pak v 16 hodin.

První z besed, nazvaná Čeká knihu přežití nebo zánik?, bude na programu 10. března v 16 hodin. Literární pořad Jarmily Mikuláškové s ukázkami četby z knih prvede účastníky historií od hliněné destičky z knihovny krále Ašurbanipala v Ninive ke knize kodexové i současné e-knize.

Dne 25. března v 18 hodin se uskuteční druhá beseda, Zlínská literární tržnice. Jde o ojedinělý projekt, který vznikl v roce 2004. Jedná se o jakousi literární mapu regionu, v níž jsou obsaženy základní životopisné údaje i ukázky z tvorby autorů Zlínska. V pořadu vystoupí básník a výtvarník Jaroslav Kovanda spolu s básníkem a publicistou Milanem Libigerem, kteří stáli při jejím vzniku.

Odborná knihovna Valašského muzea v přírodě se postupně budovala od samotného založení muzea v roce 1925 a jedná se o veřejně přístupnou knihovnu se specializovaným fondem zaměřeným především na lidové stavitelství, řemesla, umění a celkově na regionální literaturu. V současné době eviduje už 22 550 exemplářů (včetně AV médií). Za jeden z nejvzácnějších výtisků ve sbírce knihovny je považována Bible kralická – Nový zákon (originál z roku 1601). Velmi cenné je oddělení periodik, ve kterém se nacházejí nejen regionální periodika a sborníky, ale také periodika celostátní a zahraniční, z nichž jsou průběžně zpracovávány studie a články. Tato databáze obsahuje v současné době 7 500 položek.