Riziko jarních povodní ve Zlínském kraji je minimální

ZLÍNSKÝ KRAJ - Jak funguje předpovědní povodňová služba, jaké akce chystá Povodí Moravy nebo jaká je aktuální sněhová pokrývka ve Zlínském kraji - to vše se dověděli předsedové a tajemníci povodňových komisí, které nechal hejtman kraje proškolit.

Školení na téma Krizové řízení a ochrana před povodněmi se koná minimálně jedenkrát ročně. Bylo určeno pro primátora, starostky, starosty a tajemníky povodňových komisí měst, které mají statut obce s rozšířenou působností. Těch je na území Zlínského kraje 13 – Bystřice pod Hostýnem, Holešov, Kroměříž, Luhačovice, Otrokovice, Rožnov pod Radhoštěm, Uherské Hradiště, Uherský Brod, Valašské Klobouky, Valašské Meziříčí, Vizovice, Vsetín a Zlín. Primátor či starostové těchto měst jsou zároveň předsedy povodňových komisí, nesou trestně právní zodpovědnost a jsou i z hlediska komunikace v první linii.

Během více než čtyř hodin prezentací zaznělo například to, že Zlínský kraj je v současné době dobře monitorován měřícími stanicemi, kterých se na vodních tocích nachází 135 a na vodních nádržích 35, kromě toho je na území kraje instalováno 46 srážkoměrů. „Přímo ze stanic Povodí Moravy jsou data přibližně po patnácti minutách automaticky stahována a přenášena do systému, který je nezávislý na mobilních operátorech,“ konstatoval Marek Viskot, vedoucí útvaru vodohospodářského dispečinku Povodí Moravy.

Petr Janál z Českého hydrometeorologického ústavu v Brně zase uvedl, že momentálně je sněhová pokrývka Zlínského kraje na podprůměrné hodnotě, neboť 23. února zde bylo naměřeno 69,7 milionů kubických metrů sněhu, což je podstatně méně, než v roce 2006, kdy zde naopak byly extrémní zásoby sněhu (594,8 milionu metrů kubických).

Miroslav Foltýn, vedoucí útvaru vodohospodářského plánování ze státního podniku Povodí Moravy,  pak připomenul stavby na ochranu před povodněmi realizované na území Zlínského kraje od roku 1997 do současnosti, jejichž celková finanční hodnota je vyčíslena na 900 milionů korun.