Anonymní výhružky začaly loni v září. Pachatel je směřoval vůči jednotlivým, společensky či politicky známým osobám, ale také proti celé řadě institucí. Terčem těchto jeho, mnohdy i opakovaných útoků, se stali například tehdejší primátor hlavního města Prahy pan Hudeček, nebo ombudsmanka Šabatová či senátor Škromach. Ze státních institucí pak neunikly pozornosti pisatele například Karlova univerzita, Poslanecká sněmovna, Kriminalistický ústav Praha, nebo Policejní prezídium ČR. Velice podstatné na těchto situacích bylo, že výhrůžky měly jednak značně reálný charakter, a navíc neustávaly, ba naopak.
Emailové útoky stejného charakteru se totiž po určité době objevily i na druhé straně republiky, konkrétně na Zlínsku. Zde opět neznámý pachatel směřoval své ataky jak vůči jednotlivcům z veřejného a politického života, tak ale také například proti středním školám. V jednom případě byl výhrůžný email důvodem k evakuaci hned čtrnácti školských zařízení, tedy stovek až tisíců lidí. Dotčeno hrozbou bombového útoku bylo také divadlo ve Zlíně.
„Rozsah a nebezpečnost emailových výhrůžek lze také ilustrovat na dvou konkrétních. Jednu totiž pisatel adresoval Českým drahám, konkrétně si vzal na paškál všechna hlavní nádraží v republice. Jelikož z tohoto emailu nebylo zřejmé, kterého nádraží se výhrůžka konkrétně týká, bylo ze strany policie nutné provést bezpečnostní opatření na všech,“ podotkl Hulan. Stejně tak museli policisté střežit v tomto týdnu všechny budovy České televize. Anonym totiž zaslal výhrůžku do Ostravské redakce, že v některé z budov České televize bude střílet na kohokoliv, koho v těchto budovách potká. Obě tyto mimořádné situace si vyžádaly ze strany policie rozsáhlé bezpečnostní opatření, na kterém se musely podílet stovky policistů.
Dnes již obviněný mladík je v tuto chvíli stíhán pro celkem 16 výhrůžek. Výhrůžky přicházely z emailových adres celého světa. Totožnost podezřelého se podařilo nakonec odhalit zlínským kriminalistům.
„Na zadržení pachatele se podílela i pražská zásahová jednotka. Do poslední chvíle totiž nebylo možné vyloučit, že pachatel není nebezpečný a nemá doma výbušniny a střelné zbraně. Navíc bylo nezbytné zadržet muže v co nejkratším možném čase, aby neměl téměř žádnou šanci jakkoliv znehodnotit, či dokonce zlikvidovat zásadní důkazy, jako například počítač, ze kterého emaily rozesílal,“ konstatoval Hulan.
Podezřelého čtyřiadvacetiletého mladíka zadrželi policisté v jedné z obcí na Českobudějovicku. Za šíření poplašné zprávy, násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci, nebezpečné vyhrožování a poškození cizích práv mu momentálně hrozí pětileté vězení. „Nemůžeme však vyloučit zpřísnění trestní sazby s ohledem na celkově způsobenou škodu, která je ještě stále sčítána. Vyšetřovatel zároveň podal podnět k návrhu na uvalení vazby, který jak státní zástupce, tak příslušný soud akceptoval,“ dodal Hulan.