Výstava potrvá 21. a 22. března a i s doprovodným programem je součástí sedmého ročníku konference Muzeum a škola, jejímž hlavním tématem je filmová a audiovizuální tvorba v muzejní i školní edukaci.
Exponáty pochází ze soukromé sbírky Romana Prokeše, která zahrnuje desítky exponátů od optických hraček, jako jsou zoetropy a praxinoskopy, přes promítací přístroje 19. století – laterny magiky, až k promítačkám z konce 20. století.
První část výstavy se zabývá historií kinematografie. Návštěvníci si mohou sami rozpohybovat první film od Eduarda Muybridge. Podívají se na vzácné ručně kolorované obrázky z 19. století a prohlédnou si je pomocí nejjednoduššího promítacího přístroje, kouzelné lucerny – laterny magiky. V následující části shlédnou ještě živé projektory z 20. století na 8 mm, 9,5 mm, 16 mm a 35 mm film.
V kinematografické dílně si každý může vyrobit optickou hračku thaumatrop.
„Výstava je pro veřejnost otevřena v sobotu a neděli od 10 do 18 hodin ve foyeru sálů ve 2. podlaží 15. budovy. Během dne bude speciální cena vstupeného. Za návštěvu výstavy Kinematograf zaplatí návštěvníci od tří let jednotné vstupné 50 korun. Děti do tří let a lidé s průkazem ZTP budou mít vstup zdarma. V rámci vstupenky ale budou moci lidé zavítat i na muzejní výstavu Příběh chleba,“ dodala Mitáčková.