Vytvoření výstavy nazvané Jak jde kroj, tak se stroj přijde na více než 21 milionů korun a muzeu se podařilo získat na projekt dotaci ve výši 80 procent z fondu EHP. Zbývajících 20 procent poskytne Ministerstvo kultury ČR. Partnerem projektu je muzeum Maihaugen v norském Lillehammeru.
„Samotná realizace projektu byla zahájena letos v lednu a termín ukončení je stanoven do 30. dubna příštího roku. Výstava bude umístěna na ploše 625 metrů čtverečních ve druhém podlaží výstavních prostor objektu Sušáku a měla by návštěvníkům nejméně na pět let představit různé podoby tradičního odívání na Valašsku v období od konce 19. století téměř až po současnost. Bude se jednat o historicky první dlouhodobou výstavu valašských krojů a tradičního textilu uskutečněnou v takovém rozsahu,“ řekl ředitel muzea Jindřich Ondruš.
Do výstavy budou rovněž zakomponovány i moderní výstavní prvky tak, aby bylo toto téma přiblíženo i mladší generaci, která se prioritně nezabývá folklorem či historií oblasti. Další součástí projektu je také digitalizace katalogu textilních sbírkových předmětů a jeho zveřejnění na webových stránkách muzea.
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm spravuje jednu z nejrozsáhlejších textilních sbírek v ČR, celkově se jedná přibližně o 20 tisíc kusů. Nejstarší sbírkové kusy pocházejí z období konce 18. století, jako například obřadní plachta úvodnice datovaná rokem 1771, nebo ženské kordulky zvané rožnovské kabátky z období mezi lety 1780 – 1820. Muzeum se správě a rozšiřování textilní sbírky věnuje dlouhodobě. Cílem projektu je představit tuto textilní kolekci i veřejnosti – například v rámci pořadů Valašského roku, které se na půdě muzea celoročně konají.