Rožnovské muzeum chystá unikátní výstavu krojů

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm chystá zcela ojedinělou dlouhodobou výstavu krojů. Unikátní bude nejen exponáty, ale zejména svým rozsahem, serveru Zlin.cz to řekla mluvčí muzea Petra Valíčková.

Vytvoření výstavy nazvané Jak jde kroj, tak se stroj přijde na více než 21 milionů korun a muzeu se podařilo získat na projekt dotaci ve výši 80 procent z fondu EHP. Zbývajících 20 procent poskytne Ministerstvo kultury ČR. Partnerem projektu je muzeum Maihaugen v norském Lillehammeru.

„Samotná realizace projektu byla zahájena letos v lednu a termín ukončení je stanoven do 30. dubna příštího roku. Výstava bude umístěna na ploše 625 metrů čtverečních ve druhém podlaží výstavních prostor objektu Sušáku a měla by návštěvníkům nejméně na pět let představit různé podoby tradičního odívání na Valašsku v období od konce 19. století téměř až po současnost. Bude se jednat o historicky první dlouhodobou výstavu valašských krojů a tradičního textilu uskutečněnou v takovém rozsahu,“ řekl ředitel muzea Jindřich Ondruš.

Do výstavy budou rovněž zakomponovány i moderní výstavní prvky tak, aby bylo toto téma přiblíženo i mladší generaci, která se prioritně nezabývá folklorem či historií oblasti. Další součástí projektu je také digitalizace katalogu textilních sbírkových předmětů a jeho zveřejnění na webových stránkách muzea.

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm spravuje jednu z nejrozsáhlejších textilních sbírek v ČR, celkově se jedná přibližně o 20 tisíc kusů. Nejstarší sbírkové kusy pocházejí z období konce 18. století, jako například obřadní plachta úvodnice datovaná rokem 1771, nebo ženské kordulky zvané rožnovské kabátky z období mezi lety 1780 – 1820. Muzeum se správě a rozšiřování textilní sbírky věnuje dlouhodobě. Cílem projektu je představit tuto textilní kolekci i veřejnosti – například v rámci pořadů Valašského roku, které se na půdě muzea celoročně konají.