Start pochodu bude v obci Racková nebo Hostišová ve večerních hodinách. V Hostišové se uskuteční slavnostní zahájení. Cíl pochodu bude na vlakovém nádraží v Bystřici pod Hostýnem. Trasa je celkem dlouhá 36 kilometrů (z Hostišové) nebo 30 kilometrů (z Rackové) a je určena pro tří až pětičlenné skupinky. Trasa pochodu vede většinou po turistických značkách. Pokud by si někdo netroufl na dlouhou trasu, může se zúčastnit i symbolického pochodu z Hostišové do Rackové, který je dlouhý jen šest kilometrů.
„Každý účastník obdrží průvodku, ve které jsou informace nejen o skupině Clay – Eva. Občas zpestřujeme pochod různými kvízy a hádankami, které lidé mohou řešit. Na každého účastníka, který absolvuje celý pochod, pak čeká účastnický list a „camrátko“ daného ročníku,“ upřesnil Bartošek.
Pochod Clay – Eva připomíná události z 13. dubna 1944, kdy byla do oblasti pod hostýnskými vrchy vysazena skupina Clay s vysílačkou Eva ve složení velitel četař aspirant Antonín Bartoš, šifrant četař aspirant Jiří Štokman a radiotelegrafista četař aspirant Čestmír Šikola. Hned po vysazení v prostoru Mysločovice – Racková (konkrétně v katastru obce Hostišová – nachází se zde i malý pomník, který byl zbudován v roce 2005) se vydali na pochod do Hostýnských vrchů. Nejprve měli představu, že dojdou až do Valašského Meziříčí nebo Rožnova pod Radhoštěm, ale kvůli únavě a tenčícím se zásobám se rozhodli najít úkryt u zámečníka Oldřicha Procházky v Bystřici pod Hostýnem. Prošli údolím Fryštáku, Lukovečku a vstoupili do hor. Došli do blízkosti Tří kamenů a kolem silnice Bystřice – Vsetín se dostali až do Chvalčova a pak do města k adrese. Celý pochod jim trval tři dny, přičemž šli jenom navečer a v noci.