Odběry krve, které jsou pro vstup do registru podmínkou, jsou v plánu v úterý 28. dubna a v úterý 19. května vždy od 7. do 9. hodiny v prostorách transfuzního oddělení zlínské nemocnice. „Všechny odběry jsou organizované cíleně. Akutně nyní hledáme vhodného dárce pro mladou maminku ze Zlínského kraje,“ uvedl Dvořák.
Příběh se dotkl nejvyšších představitelů radnice. „Chceme jí pomoci společně s lidmi. Každého proto vyzýváme k zápisu do registru. Třeba zrovna oslovíme člověka, který pomůže zachránit lidský život,“ uvedla náměstkyně Francová.
K darování kostní dřeně jsou nejvhodnější lidé ve věku od 18 do 35 let. K zaregistrování je nutné si nechat odebrat krev. Pokud je dárce v pořádku, dostane se do seznamu dobrovolníků. „V České republice je jich asi 70 tisíc, což je málo. Třeba v registru v Německu je každý dvacátý člověk. U nás je to jeden z téměř tří set,“ uvedla Zdeňka Wasserbauerová z Nadace Šance, která je propagátorkou dárcovství kostní dřeně.
Nabídnout kostní dřeň mohou i lidé starší 35 let. Musí si však uhradit částku 1500 korun potřebnou na vyšetření krve. U mladších lidí hradí poplatek zdravotní pojišťovny. „Nechal jsem se zaregistrovat ve 37 letech. Za ten pocit někomu pomoct to stojí,“ uvedl Dvořák.
Najít v registru pro nemocného leukémií vhodného dárce není jednoduché. Podle statistik je to každý 120. člověk v registru. „Je tedy jasné, že čím více lidí v registru bude, mají nemocní větší šanci najít svého zachránce,“ dodal primátor Adámek.