Učňovská stipendia využívá ve Zlínském kraji 1 114 žáků

ZLÍNSKÝ KRAJ - Motivační systém podpory učňovských oborů využívá ve Zlínském kraji 1 114 žáků. Serveru Zlin.cz to řekla mluvčí kraje Renata Škrobálková.

Žáci oborů z oblasti stavebnictví, strojírenství, chemie, potravinářství, zemědělství a také kožedělné a obuvnické výroby dostávají od Zlínského kraje finanční odměnu v rozmezí od tří set do pěti set korun měsíčně s perspektivou získat jednorázovou prémii pět tisíc korun za úspěšné absolvování studia a každoroční bonus za vysvědčení s vyznamenáním ve výši minimálně 1 500 korun.

„Motivační systém Podpory řemesel v odborném školství zavedl Zlínský kraj v roce 2007 jako vůbec první z českých a moravských krajů. Velmi dobře se osvědčil a je kvitován zejména ze strany podniků a regionálních firem, kterým se takto připravují budoucí kvalifikovaní zaměstnanci,“ řekl krajský radní Petr Navrátil, zodpovědný za oblast školství, mládeže a sportu.

Momentálně je do systému podpory řemesel zapojeno 16 středních škol a v jejich rámci 401 žáků prvních ročníků, 383 žáků druhých ročníků a 330 žáků třetích ročníků. Nejpočetněji je zastoupen obor obráběč kovů (který studuje 300 žáků), dále je to instalatér (233 žáků) a strojní mechanik (129 žáků). Naopak zcela neobsazen zůstává obor výrobce obuvi.

Finanční prostředky na podporu učňovských oborů schvaluje krajské zastupitelstvo na základě návrhu krajské rady, letos se v rozpočtu Zlínského kraje počítá s uvolněním částky 4,4 milionu korun. Dotace se vztahují nejen na školy krajské, ale i na školy soukromých zřizovatelů.

„Považuji za velmi pozitivní, že díky systému podpory řemesel se nám daří získávat mezi mládeží zájemce o učňovské obory, které jsou žádané na trhu práce a šikovným absolventům zaručují bezproblémové uplatnění v praxi. Stejně tak mě těší i trend sílícího zájmu o technicky zaměřené maturitní obory, který se ve Zlínském kraji začíná pozvolně projevovat,“ dodal Navrátil.