Oslavy se v Uherském Brodě neuskuteční náhodou. Právě zde totiž v roce 1915 vznikl vůbec první moravský skautský oddíl. Se skauty z Uherského Brodu tak budou slavit i všichni skauti moravští.
Vyvrcholením oslav bude v 15 hodin odhalení pamětního kamene a zasazení Jinanu dvoulaločného u cyklostezky pod lesem Rubaniska, na místě, kde skauti postavili svůj první srub. „Připraveno je občerstvení, doprovodný program, ale i upomínkové předměty – třeba skautský šátek s logem oslav 100 let. V Muzeu Jana Amose Komenského se pak uskuteční výstava dobových fotografií,“ upřesnila Majíčková.
V neděli 26. dubna se pak v klášterním kostele uskuteční skautská mše, a to v 8.45 hodin. Význam bohoslužby podtrhne svým zpěvem komorní sbor Dvořák.
Myšlenku skautingu přivezl z pražských studií do svého rodného města, Uherského Brodu, Miloš Stojan, který se v Praze nadchl skautskými ideály. Jeho záměry se datují už v roce 1914, ale uskutečnit se je zdařilo až v roce 1915. Malý oddíl chlapců, který byl díky podpoře Stojanovy rodiny brzy vystrojen do skautských stejnokrojů, se brzy začal rozrůstat. Na pozadí první světové války se mladí chlapci scházeli a brzy se jim podařilo získat svolení začít si v lese Rubaniska nad Uherským Brodem budovat svůj srub, kde se scházeli k výcviku ve skautských dovednostech, pořádali vycházky a dokonce krátký letní tábor. Po válce nastal velký rozmach skautingu i jeho členské základny. V roce 1920 bylo v Uherském Brodě už 50 skautů a vedoucím střediska (tehdy sborovým vůdcem) se stává Otto Nesňal. Miloš Stojan v té době odchází do Argentiny a jeho stopy tam také navždy končí. V době po druhé světové válce měla uherskobrodská skautská základna vůbec nejvíce členů, a to kolem 350. V posledních letech se toto číslo pohybuje okolo 150.