Rozhodnout o nové podobě koupaliště projevila zájem dvacítka obyvatel

VALAŠSKÉ KLOBOUKY - Více než 20 obyvatel Valašských Klobouk se zúčastnilo veřejného projednávání studie na opravu místního koupaliště. Některé z jejich podnětů budou do nové studie zahrnuty, řekla serveru Zlin.cz mluvčí města Sandra Novotná Kollerová.

Lidé se seznámili s plány na rozšíření i modernizaci sportoviště. Jejich dotazy k připravované rekonstrukci přišli zodpovědět zástupci valašskokloboucké radnice i autor studie. Každý, kdo by se chtěl ještě k předloženému materiálu vyjádřit, může tak učinit na veřejném zasedání zastupitelstva ve středu 29. dubna.

„Je velmi potěšující, že se lidé zajímají o dění ve svém městě a vyjadřují své názory a připomínky. Ne vždy jsou sice akceptovatelné a ne vždy je možné vyhovět, ale společná diskuse projektům pomáhá a posouvá je na jinou úroveň,“ uvedla starostka Eliška Olšáková s tím, že řada lidí přinesla zajímavé postřehy i nápady.

Místní obyvatelé například upozornili na to, že na Starém městě je v letních měsících velký problém zaparkovat. Auta návštěvníků blokují vjezdy do soukromých objektů a znesnadňují průjezd. Tento problém by se dal podle vedení města vyřešit parkováním návštěvníků na náměstí nebo u smuteční síně a kontrolou dodržování dopravních předpisů městskou policií.

Někteří se také obávají zvýšeného hluku. „Protože se jedná pouze o dva měsíce v roce, není možné řešit tento problém nákladnými opatřeními, naproti tomu budou na koupališti zakázány hudební produkce v nočních hodinách,“ reagovali na tento podnět zástupci města.

Studie také navrhuje vybudovat nový honosný vstup do areálu, který se však nesetkal s velkým nadšením a převažuje názor, že nezapadá do celkového rázu koupaliště. Vstup byl pouze návrhem autora a ze studie bude nakonec odstraněn hlavně z finančních důvodů.

Sportovci požádali o přidání ještě jednoho hřiště na plážový volejbal, aby se daly pořádat turnaje a mohly ho využívat i školy. Zda druhé hřiště nakonec v areálu vznikne, bude záviset na dostatku prostoru a také finanční náročnosti.

„Objevil se i požadavek na odstranění velké skluzavky do plaveckého bazénu, aby její uživatelé neobtěžovali plavce. Skluzavka by se dala přesunout do dětského bazénu, ale muselo by dojít k úpravě hloubky brouzdaliště a ke zmenšení tohoto herního prvku. Podle jiného názoru skluzavka zvýší atraktivitu koupaliště a bylo by dobré ji zachovat. Konečné řešení tak radnice ještě zváží,“ řekla Kollerová.

Lidé také upozornili na to, že plánovaná betonová zeď mezi bazénem a bufetem vytvoří bariéru a zacloní pohled na areál koupaliště. Betonová zeď bude proto z návrhu odstraněna.

Obyvatelům se rovněž nepozdávala cena za elektřinu pro tepelná čerpadla na ohřev bazénu. Částka 700 tisíc korun je podle místních příliš vysoká. Město bude hledat další možná řešení, například technologii solárních kolektorů na střechy šaten, bufetu a pergoly a bazén dohřívat.

Panoval i názor, že je zbytečné stavit další objekt u beachvolejbalového hřiště. Provozní a skladový objekt u hřiště nebude realizován a sportovci budou využívat sklad koupaliště.

Naopak mnoho pozitivních reakcí vyvolalo přírodní koupací jezírko. Zároveň ale lidi zajímalo, jak bude napájeno a k čemu bude sloužit. Jezírko může být napájeno stávající vodotečí a vodou z vrtané studny. „Nádrž bude sloužit k relaxaci u vody, plavání, v zimě k bruslení a doplní vzhled areálu,“ upřesnila Kollerová. Obavy, že by vrtaná studna mohla snížit hladinu vody ve studních na Starém městě, je prý zbytečná. „Vrt je ve velké vzdálenosti od okolních studní a bude čerpat vodu z hlubších vrstev než je tomu u těch domovních. Na Starém městě je všeobecně velmi vysoká hladina podzemní vody a ta by neměla být vrtem nijak dotčena. Jako prevenci pro dostatek vody ve studních by v okolní zemědělské krajině měly být doplněny meze a zasakovací pásy,“ reagovala hydrogeoložka Jana Sedláčková.